a

Şiddeti Durduracağız!

Şiddet olaylarındaki artışa dikkat çeken bilim insanları toplumsal bir seferberlik harekatı başlattı.

Toplumda her yaştan insan artık şiddet mağduru adayı. Artık neredeyse hepimizi tehdit eder hale gelen şiddet olaylarının önüne geçebilme noktasında çaresiz kalmama adına yola çıkan akademisyenler şiddete karşı sivil bir ağ oluşturdu. HEGEM Vakfı öncülüğünde bilim insanları eğitim çalışmaları, seminerler, yüz-yüze görüşmeler ve farkındalık yaratma noktasında yürüttükleri proje ile şiddete karşı toplumsal bir mücadele seferberliği ilan etmiş oldu. HEGEM Vakfının önleyici rehberlik, koruyucu hukuk, onarıcı adalet konularda 20 yıldan bu yana yürüttüğü bilimsel çalışmalar hizmet modelleri üretme ve yürütme aşamasına geldi. On Birinci Kalkınma Planı ve İnsan Hakları Eylem Planı temel politika ve faaliyet konularıyla tamamen örtüşen bağlamda “İnsan Hakları ve Şiddetle Sivil Mücadele Bilincini Güçlendirici Saha Aktörleri Yetiştirilmesi 2021-2030 Projesi” geliştirilerek, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü desteği ile yürürlüğe konuldu. 

ŞİDDETLE MÜCADELE KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPTI

Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan Şiddetle Mücadele Vakfı (HEGEM) kurucusu Adem Solak. Adem Solak bir toplumun sosyal ve ekonomik refaha kavuşması için; şiddetin ve suçun, öncelikle amaç olarak alınması gerektiği görüşünü savunuyor. Vakfın kurucusu Adem Solak’ın, 1984 yılından bu yana cezaevlerinde yürüttüğü çalışmaları, araştırmaları, analizleri ve kitapları, 30 adet yayınlanmış bilimsel eseri var. Adem Solak Ceza İnfaz kurumlarında bugüne kadar 6 binden fazla mahkumla konuşarak, şiddetle mücadele konusunda çalışmalar yaptı. Adem Solak ile “İnsan Hakları ve Şiddetle Sivil Mücadele Bilincini Güçlendirici Saha Aktörleri Yetiştirme Projesi” ile ilgili süreci konuştuk.

https://www.takagazete.com.tr/turkiye/siddeti-durduracagiz-h257824.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Van’da son bir yılda bin 52 hak ihlali yaşandı!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.