a

Şiddetin görünmeyen yüzü

Yanındayız Derneği'nin yürüttüğü ve toplumsal cinsiyete dayalı kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen 'Şiddetin Görünmeyen Yüzü' projesinde üç bine yakın kişiye ulaşıldı ve eğitim verildi.

Yanındayız Derneği tarafından yürütülen, Hollanda Konsolosluğu’nun finansal destek verdiği ve bir yıldır süren “Şiddetin Görünmeyen Yüzü” projesiyle erkeklerde farkındalık uyandırarak, toplumsal cinsiyete dayalı kadına yönelik şiddetin sonlandırılması amaçlandı. Proje kapsamında kılavuz olma amacı taşıyan “Yerel Yönetimler için Kadına Yönelik Şiddet Farkındalığına İlişkin Rehber El Kitabı” hazırlandı. Toplumsal cinsiyete dayalı kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratması amaçlanan projenin hedef kitlesini yerel yönetim çalışanları, mavi yaka çalışanlar ve üniversite öğrencileri oluşturdu.

Mavi yaka sahasından tekstil firmalarına, Türkiye genelindeki tüm üniversite öğrencilerini temsil eden bir örneklem grubuna ve Bodrum, Çiğli, Doğubayazıt, Maltepe, Seyhan ve Tepebaşı belediyeleri ile Gaziantep ve Mersin Büyükşehir Belediye çalışanlarına eğitimlerin verildiği proje süresince doğrudan 2 bin 677 katılımcıya ulaşıldı. Proje kapsamında kadına yönelik şiddet türlerine dair farkındalık videoları sosyal medyada paylaşıldı. Fiziksel, cinsel, ekonomik ve psikolojik şiddete dair bilgilendirme ve bilinçlendirme amacı taşıyan videografikler Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube’da toplamda 215 bin 860 kez görüntülendi. Sosyal medya iletişimlerinde kullanılan #şiddetingörünmeyenyüzü etiketi ile yapılan paylaşımlar ise aynı sosyal medya platformlarında toplamda 66 bin 103 defa görüntülendi. Ataerkil zihniyetle mücadele “Şiddetin Görünmeyen Yüzü” projesinin kapanış toplantısındaki konuşmasında Yanındayız Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en önemli sonuçlarından birinin kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddet olduğunu ifade ederken toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak için ataerkil zihniyetle mücadelenin gerekli olduğunu bir kez daha vurguladı.

Nur Ger, proje çıktılarını değerlendirirerek, “Psikolojik, cinsel, fiziksel ve ekonomik şiddet türlerini anlattığımız infografik videolara şimdiye dek 215 binden fazla kişinin eriştiğini gördük. ‘Yerel Yönetimler İçin Kadına Yönelik Şiddet Farkındalığına İlişkin Rehber El Kitabı’nı ise bu projenin çıktısı olarak sunmaktan ayrıca mutluluk duyuyorum” dedi. Dünyada büyük sorun Toplantıda konuşan Hollanda İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde: “Hollanda’nın insan hakları politikasının en can alıcı temalarından biri herkes için eşit haklardır. Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet sadece dünyanın belirli bölgelerinde değil, Avrupa’da da bir sorun. Yanındayız Derneği’nin projesine verdiğimiz desteğin yanı sıra dünyanın birçok yerinde İnsan Hakları Fonumuzla birçok projeyi destekliyoruz.”

https://www.milliyet.com.tr/gundem/siddetin-gorunmeyen-yuzu-6866163

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadına yönelik şiddet konulu seminer

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.