a

“Şiddetin Sessiz Çığlığı’ Projesiyle Farkındalık Oluşturdu

Gaziantep'te bir öğretmen 4 yıl önce başlattığı "Şiddetin sessiz çığlığı"projesiyle büyük bir farkındalık oluşturdu.

Şahinbey ilçesi Bağlarbaşı Anadolu lisesinde 2014 yılından bu yana okul psikolojik danışman olarak görev yapan başarılı eğitimci Ayşe Durmuşcan Dandıl, “Şiddetin sessiz çığlığı” projesi kapsamında öğrencileriyle birlikte yaşanan dramları tiyatroya taşıdı.Toplumun her kesimi tarafından destek gören ve 2018 yılında başlatılan projede, genç öğretmenin kendi okulunun dışında ilçede bir çok okulda o günden buyana yüzlerce öğrenci ve veliye gösterim yapıldı.

Dandıl,öğrencilerimizle beraber; kadına, erkeğe, gence, yaşlıya, çocuğa, bebeğe, hayvana şiddetin iyice artığı her gün yüreğimizin dağlandığı şu dönemde şiddete maruz kalanların sesi olmak için yola çıkarak bir nebze de olsa farkındalık oluşturmaya çalıştık. Hazırladığımız ‘Şiddetin sessiz çığlığı’ isimli projemizle; toplumu bu konu hakkında bilinçlendirmeyi ve öfkemizi şiddete dönüştürmeden, yapıcı yollarla ifade edebilmenin yolları konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz dedi.

Dandıl şiddeti anlatırken şu ifadelere yer verdi. Şiddet; Kimi zaman bir kadının göz yaşlarında, kimi zaman bir annenin bir babanın kırgın bakışlarında, kimi zamansa bir bebeğin sessiz çığlıklarında. Şiddet; Bazen dokunan bir sözde, bazen kötü niyetli bir gözde, bazense küçücük bir bedende… Şiddet; Sarhoştum hatırlayamıyorum da, Öfkeliydim kendimi tutamadım da, Bana cevap veremez de, O da şort giymeseymiş de, Ama o başlattı da, Bana yan baktı da, omuz attı da Her zaman ama her zaman sonundaki pişmanlıkta. Şiddet; Korkan gözde, Sönmüş gelecekte, Minicik bedene giydirilmiş gelinlikte, Şiddet son nefeste. Ne yazık ki ve ne yazık ki şiddet her yerde…

https://www.silagazetesi.com.tr/genc-ogretmen-siddetin-sessiz-cigligi-projesiyle-farkindalik-olusturdu/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadına Şiddete Çözüm Bulunmalıdır!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.