a

Sokaktan, barınaktan, terk edildikleri kliniklerden… LGBTİ+’lar hayvan dostlarını anlatıyor

4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü’nde LGBTİ+ aktivistler Arel Talu, Hüner Zuhal, Cemre Güngör, Umut Güven, Yasemin Bahar, Bartu Akyürek, Özgün Tutar ve Medussa sokaktan kurtardıkları hayvanlarla yaşamlarını anlatıyor.

2010’dan bu yana her yıl 4 Nisan’da kutlanan Dünya Sokak Hayvanları Günü, sokakta zor şartlarda yaşayan hayvanlara yönelik farkındalığın artması için çeşitli aktivitelerle geçiyor.

Türkiye’de sokak hayvanlarına yönelik yasal mevzuatın yetersizliği, yerel yönetimlerin korumakla yükümlü oldukları hayvanları koruyamaması, hayvana karşı işlenen suçlarda artan cezasızlık ne yazık bu günü kutlamadan çok anmalarla geçirmemize neden oluyor.

Bu gün için bir an bu olumsuz tablodan başımızı kaldırıp kurtarılmış sokak hayvanlarına gözümüzü çevirmek istiyoruz. LGBTİ+ aktivistlerin birlikte yaşadıkları, sokaktan ya da barınaktan kurtardıkları hayvanları ve hikayelerini sizlerle tanıştırmak istedik.

Dileriz bu haber bir sokak hayvanıyla evini henüz paylaşmayan okurlarımıza ilham olur, vakit kaybetmeden evlerini sokak hayvanlarıyla paylaşırlar.

“Felçle yaşayan Yuki ve yadigar Dudu”

Arel anlatıyor: Yuki ve Dudu’nun hikayesi.

2014 Ağustos’ta sokakta bacağı ezilmiş bir kediyle karşılaşmıştım onu veterinere götürdüm. Tam kedi evlat edinmek için kendimi hazır hissediyordum ki kurtarmaya çalıştığım kediyi kaybettim. O sırada veteriner de bana belden aşağısı felçli bir kedi olan Yuki’yi gösterdi. Başta ona iyi bakacağımı düşünmediğim için tereddüt etmiştim fakat veteriner bir hafta deneyin deyince kabul ettim. Sonra tabii 3 günde birbirimize alıştık. Yuki şu an 10 yaşında çok sağlıklı ve özel bir çocuk.

Anneannem Dudu ile daha yavruyken annemin mezarını ziyaret ettiği esnada karşılaşmış. Dudu anneannemi çok sevmiş, peşinde dolanıp durmuş, o da Dudu’yu alıp eve getirmiş. Sonra anneannem Dudu’ya bakamayacak duruma geldiği için ve Yuki’ye de arkadaş olur diye Dudu’yu eve getirdim. O da yakında 7 yaşına girecek, hala çok yaramaz ve tatlı bir çocuk. Anneannemden bana kalan son hatıra gibi Dudu.

“Emekli maaşımla hepsine yetmeye çalışıyorum ancak bu kolay olmuyor”

Hüner Zuhal evdeki ve bahçedeki kedilerini anlatıyor.

Çocuk yaşlardan beri hayvanlarla iç içeyim. Yirmi yılı geçkin hayvan koruma kurtarma besleme tedavi mama sorumluluklarını yüklendim. Emekli maaşımla hepsine yetmeye çalışıyorum ancak bu kolay olmuyor arada bir destek alıyorum. Evdekilerin hepsi tedavisi süren kediler, ikisinin ömür boyu süren tedavisi var. Tüm kedilerim sokaktan, zor şartlardan kurtarılmış kediler.

Ne yazık ki bir iki sene içinde çok kaybım oldu Ancak evden kedi eksilmiyor yani her gidenin ardından kısa zaman sonra başka kediler geliyor. Sadece tedaviye muhtaç çocukları alıyorum bahçeden.

https://kaosgl.org/haber/sokaktan-barinaktan-terk-edildikleri-kliniklerden-lgbti-lar-hayvan-dostlarini-anlatiyor

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“Deprem bölgesindeki LGBTİ+’ların haklara erişimi önceliğimiz”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.