a

“Soracak hesabımız, yeniyi kuracak gücümüz var”

İstanbul’da Kadın Buluşması: “Yeniyi biz kuracağız. Yaşamlarımızı bizler savunacağız. Yaşasın kadın dayanışması!”

İstanbul’da 8 Mart öncesi, “Kadın Buluşması” eylemi yapıldı. Çok sayıda kadın örgütü ve feminist örgütün katıldığı eylemde translar Trans+ Korteji’yle yer aldı.

5 Mart’ta Kadıköy’deki Beşiktaş iskelesinde yapılan eyleme katılan yüzlerce kişi, depremin yarattığı enkaz ve rant düzenine dikkat çekti.

Eylemin düzenleyicisi 8 Mart Kadın Platformu, “Soracak hesabımız, yeniyi kuracak gücümüz var” sloganıyla yürürken; örgütler de farklı kollardan yürüyerek alana geldi.

soracak-hesabimiz-yeniyi-kuracak-gucumuz-var-1

Fotoğraf: Trans+ Korteji

Trans+ Korteji, “Ben yaşadıkça sen çıldır” pankartıyla alandaki yerini aldı.

Alanda dört dilde basın açıklaması okundu. Açıklamadan satır başları şöyle:

“Deprem bölgesinde tek dille enkaz alanlarına seslenen AFAD’a cevap veremeyen insanlar bir kez daha anadilde kamusal hizmetin hayati olduğunu gösterdi bizlere. Tekçiliğe karşı kadınların çoklu dayanışmasını engelleyenler, savaşın karşısında özgür, eşit bir dünya için mücadele eden kadınlara biat ettirmek istiyor.”

“Kadın mücadelemizdeki yol arkadaşlarımız devlet eliyle planlanmış saldırılarla katlediliyor. Hapishanelerde ve gözaltılarda çıplak aramalar yapılarak işkence normalleştirilmek isteniyor, infaz yakmalarla kadınların özgürlüğü engelleniyor. Biz kadınlar biat etmedik, etmeyeceğiz.”

https://kaosgl.org/haber/soracak-hesabimiz-yeniyi-kuracak-gucumuz-var

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Defalarca ata kemerle vuran şüpheli, yakalandı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.