a

Sosyal medya tacizine karşı hukuki haklarınızı biliyor musunuz?

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması nedeniyle, birçok kişi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalıyor.

Sosyal medya platformları, insanların dünyanın dört bir yanındaki insanlarla kolayca etkileşimde bulunmasını sağladı. Ancak, bu iletişim özgürlüğü ve küresel bağlantılarla birlikte bazı gölgeli alanları da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada sahte hesaplar açarak, kız öğrencilere ait fotoğrafları, cep telefonları paylaşan ve öğrencilerin bilgilerini vermeleri yönünde tehdit eden şahısların tespitine yönelik çalışmalar yürütüldü. Yapılan çalışmalar kapsamında, Erzincan’daki kız öğrencileri tehdit eden bir şahıs gözaltına alınmıştı. Bu gibi durumlar artarken hem birey olarak, hem de ebeveyn olarak bilinç sağlanması gereklilik haline geldi. Konuya ilişkin, Niğde Barosu avukatlarından Av. Serkan Ata, hukuki hakların korunması gerekliliği konusunda uyarılarda bulundu.

“ŞİKÂYET HAKKINIZI KULLANIN”

Av. Ata: “Bildiğiniz üzere sosyal medya kullanımı toplumun her kesimi açısından büyük ölçüde arttı. Bunun sonucu olarak sosyal medya kullanıcısı bireyler olarak hakaret, tehdit, gibi söylemlerle karşı karşıya kalmaya başladık. Yine aynı şekilde kişisel verilerimizin paylaşılacağı yönünde tehditlerle, şantaja yönelik söylemlerle ve cinsel taciz boyutunda mesajlara maruz kalıyoruz. Eğer böyle bir mesajla veya söylem ile karşı karşıya kalırsak yapmamız gerekenleri, hukuki haklarımızı kısaca paylaşmak isterim. Sosyal medya üzerinde yukarıda saydığımız şekilde bir eyleme maruz kaldığınızda haklarınızı aramak için adli mercilere başvurmanız mümkündür. İkamet ettiğiniz yerin bağlı olduğu adliyeye giderek savcılığa başvurarak eylemi gerçekleştiren kişi hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Kişinin kimlik bilgilerine ulaşamamanız durumunda bile, şikâyet hakkınızı kullanabilirsiniz. “Cinsel Taciz” suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 105. Maddesinde, “Tehdit” suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 106. Maddesinde, “Şantaj” suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 107. Maddesinde, “Hakaret” Suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 125. Maddesinde, “Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Olarak Vermek veya Ele Geçirmek” suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 136. Maddesinde düzenlenmiştir. Madde metinlerini incelediğimizde kanun koyucu; Cinsel Taciz suçunun basit hali için üç aydan iki yıla kadar hapis cezası, fiilin çocuğa karşı işlenmesi halinde altı aydan üç yıla kadar hapis cezası, tehdit suçunun basit hali için altı aydan iki yıla kadar hapis cezası, fiilin kadına karşı işlenmesi halinde dokuz aydan iki yıla kadar hapis cezası, şantaj suçu için bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası, hakaret suçunun basit hali için üç aydan iki yıla kadar hapis cezası, “Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Olarak Vermek veya Ele Geçirmek” suçu için iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası öngörmüştür.”

“HAKLARINIZI CESARETLE SAVUNUN”

Avukat Ata, şikâyetçinin hangi haklara sahip olduğunu belirterek, şu ifadelere yer verdi: “Yapmış olduğunuz suç duyurusu kapsamında şüpheli kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılacak olup soruşturma sonucunda toplanan deliller, suçun işlendiği hususunda yeterli şüphe oluşturuyorsa; Cumhuriyet savcısı, bir iddianame düzenleyip görevli ve yetkili mahkemeye gönderecektir. Yetkili ve görevli mahkeme iddianame doğrultusunda yargılama yapacak yüklenen suçu işlediğinin sabit olması halinde, sanık hakkında mahkûmiyet kararı verebilecektir. Yapılan soruşturma ve yargılamayı müşteki sıfatıyla takip edebilme olanağınız da bulunmaktadır. Nitekim Müşteki ve Şikayetçinin Hakları, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 234. Maddesinde düzenlenmiş olup madde metnine göre müşteki ve şikayetçinin hakları şunlardır; Soruşturma Evresinde; – Delillerin toplanmasını isteme, – Soruşturmanın gizlilik ve amacını bozmamak koşuluyla Cumhuriyet savcısından belge örneği isteme, – Vekili bulunmaması halinde, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı veya ısrarlı takip suçları ile kadına karşı işlenen kasten yaralama, işkence veya eziyet suçlarında ve alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlarda, baro tarafından kendisine avukat görevlendirilmesini isteme, – Vekili aracılığı ile soruşturma belgelerini ve elkonulan ve muhafazaya alınan eşyayı inceletme, -Cumhuriyet savcısının, kovuşturmaya yer olmadığı yönündeki kararına kanunda yazılı usule göre itiraz hakkını kullanma. Kovuşturma Evresinde; – Duruşmadan haberdar edilme, – Kamu davasına katılma, – Tutanak ve belgelerden örnek isteme, – Tanıkların davetini isteme, – Vekili bulunmaması halinde, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı veya ısrarlı takip suçları ile kadına karşı işlenen kasten yaralama, işkence veya eziyet suçlarında ve alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlarda, baro tarafından kendisine avukat görevlendirilmesini isteme, – Davaya katılmış olma koşuluyla davayı sonuçlandıran kararlara karşı kanun yollarına başvurma. Belirttiğimiz şekilde size karşı işlenen suçlarda şikâyet hakkınızı kullanabilir, kanun koyucunun size tanıdığı haklar doğrultusunda işlem yapabilirsiniz. Sizi koruyacak bir sistem içinde yalnız olmadığınızı bilin. Adaletin sağlanması için elde ettiğiniz bu hakları cesaretle savunun.”

https://www.erzincannet.com/sosyal-medya-tacizine-karsi-hukuki-haklarinizi-biliyor-musunuz

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Trabzon’da, “Dijital Dünyada Çocuk Haklarının Korunması” sempozyumu düzenlendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.