a

SPoD’dan seçim çağrısı: Kimseyi Geride Bırakmadan!

SPoD, seçim kampanyasını başlattı: “Siyasi partilere, masalara, ittifaklara sesleniyoruz: Size bel bağlamıyoruz, gözümüz üzerinizde!”

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için “Kimseyi Geride Bırakmadan!” başlıklı kampanya başlattıklarını duyurdu.

Kampanya kapsamında, siyasi partilerin seçim programlarına ve beyannamelerine LGBTİ+ haklarıyla ilgili politikaları dahil etmesi ve seçim sürecinde LGBTİ+’ların unutulmaması için çalışmalar yürütülmesi amaçlanıyor. 

LGBTİ+’lar için yaşanan durumların, demokratik bir seçim ortamının ​zedelenmesine ve dahası tüm sivil ve siyasal alanın daraltılmasına kapı araladığını belirten SPoD, LGBTİ+ haklarının hedef alındığını ve bu dönemden çıkışın, seçim öncesinde ve sonrasında LGBTİ+’ları kapsayan bir diyalog zemininin kurulmasıyla mümkün olacağını belirtiyor.

SPoD tarafından yayınlanan “Kimseyi Geride Bırakmadan!” başlıklı kampanya metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Kaygılıyız. Seçimlere giderken yükseltilen nefret ve şiddet ortamından kaygılıyız. Ya hiçbir şey değişmezse diye, ülkede LGBTİ+’lara karşı nefreti örgütleyenlerle nefrete sessiz kalanlar arasında kaldığımız ve ilk geride bırakılan hep biz olduğumuz için kaygılıyız.

Umutluyuz. İçinden geçtiğimiz, her yılı bir öncekini aratan bu karanlık siyasi atmosfere inat umutluyuz. Hem umutlu olmaktan başka çaremiz olmadığını bildiğimiz için hem de tarihe bakıp zorbaların her zaman kaybettiğini gördüğümüz için umutluyuz. Gidenlerimizle, kalanlarımızla, gidip de aklı ve kalbi burada olanlarımızla sağladığımız bir aradalık sayesinde umutluyuz. 

Örgütlüyüz. Umudumuzu büyütüp, kaygımızı dindirmek için örgütlüyüz. Bizi, kimliklerimizi gizlememiz ve olmadığımız gibi davranmamız şartıyla kabul edeceğini söyleyenlere karşı örgütlüyüz. Evde, işte, sokakta kendini gizlemek zorunda kalan, haklarımızı korumakla görevli yetkililerin nefret söylemlerini dinledikçe daha çok saklanan lubunyalar için örgütlüyüz. Çocuğunu, arkadaşını, aynı toplumda yaşadığı herkesi ve kendisini olduğu gibi sevebilen insanlar için örgütlüyüz. Bu ülkede ve dünyada türlü zorbalıklara, ayrımcılığa rağmen pes etmeyen tüm dostlarımızla örgütlüyüz. Nafile bir çabayla bedenlerimizi, ruhlarımızı yaralamaya çalışan utanç duvarlarına karşı on yıllardır sahiplendiğimiz varoluşumuzla, elde ettiğimiz kazanımlarımızla örgütlüyüz.

“Önümüzdeki seçim Türkiye’nin geleceği için önemli bir eşik”

Çok mu şey bekliyoruz seçimlerden? Sandığa bel bağlamak yanlış mı? LGBTİ+ demeye korkanlar mı bizi kurtaracak? Kim dost, kim düşman? Açık kimlikli LGBTİ+ milletvekili olacak mı? Olsa ne olur, olmasa ne olur? İktidar değişirse bu nefreti örgütleyenler yargılanacak mı?

Aylardır bu soruları kendimize soruyoruz. Bazen gerçekten seçimlere dair fazla umut doluyoruz. Sonra hatırlıyoruz ki içinden geçtiğimiz karanlığın tek sorumlusu yok. İster iktidarda ister muhalefette olsun bu karanlığın sebebinin sorumluluk almayan, gücünü ve yetkisini kötüye kullanan, kendi yurttaşlarına kulaklarını tıkayan herkes olduğunu biliyoruz. Önümüzdeki seçimin Türkiye’nin geleceği için önemli bir eşik olduğunu düşünüyoruz. İktidar değişse de değişmese de biz muhalefette olacağız, bunu biliyoruz. Ancak ifade özgürlüğünün bu denli kısıtlandığı, sokakların nefret mitingi düzenleyenler dışında herkes için yasaklandığı, tüm diyalog alanlarımızın neredeyse yok edilmeye çalışıldığı bir ülkede muhalefet etmenin günden güne zorlaştığını da biliyoruz. Bu atmosferde geçecek bir 5 yılın daha bizi götürebileceği yerden endişe duyuyoruz. Olası iktidar değişiminde, bu değişiminin anlamını demokratikleşmede bulduğumuz için, değişimden sonra en önemli atılacak adımların başında katılımcı bir siyaset ve anayasa ile özgür sivil bir alan için demokratikleşme politikalarını sadece kendimiz için değil bu ülkede yaşayan herkes için hayati buluyoruz.

“Bizleri görmezden gelenlere burada olduğumuzu göstermek istiyoruz”

Her şeyi sandıktan beklemiyoruz. Kurtarıcımızı aramıyoruz, kahraman yaratmıyoruz. Ancak demokratik siyasetin ve sivil alanın üstündeki kara bulutların dağılması için önümüzdeki aylarda karşımıza çıkacak sandığın değişim için önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bizleri görmezden gelenlere burada ve kalabalık olduğumuzu göstermek istiyoruz. Bu toplumun geleceğine yön verebilecek, sözünü duyurabilecek örgütlü bir topluluk olduğumuzu biliyoruz. Kendi demokratik alanlarımızı yaratmak ve haklarımız için özgürce mücadele etmek istiyoruz. 

“Siyasi partilerin LGBTİ+’ları unutmaması için çalışmalar yürüteceğiz”

İşte tam da bu noktada SPoD olarak seçim sürecinde yürüteceğimiz “Kimseyi Geride Bırakmadan” kampanyamızı başlattığımızı herkese duyuruyoruz. Bu kampanya çerçevesinde; LGBTİ+ yurttaşların siyasal katılımını güçlendirecek, lubunyaların seçime dair ilgisini artıracak çalışmalar yapacağız. Aynı zamanda LGBTİ+’lar için seçim güvenliğinin sağlanması, siyasi partilerin seçim programlarına ve beyannamelerine LGBTİ+ haklarıyla ilgili politikaları dahil etmesi ve seçim sürecinde LGBTİ+’ları unutmaması için çalışmalar yürüteceğiz. Geçtiğimiz sene Türkiye Buna Hazır demiştik, bu sene ise lubunya seçimlere hazır diyoruz ve SPoD olarak bütün LGBTİ+’ları, arkadaşlarını, ailelerini ve tüm insan hakları savunucularını siyasi partilerin ve adaylarının LGBTİ+ haklarına dair tutumlarını incelemeye ve oy tercihlerini buna göre belirlemeye çağırıyoruz.

Siyasi partilere, masalara, ittifaklara sesleniyoruz: Size bel bağlamıyoruz, gözümüz üzerinizde! Biz adını söylemeye korktuğunuz lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve daha niceleri olarak sandığa gidiyoruz. Şimdiye kadar olduğu gibi bu sefer de; bizim için yaptığınız veya yapmadığınız, söylediğiniz ve söylemediğiniz her şeyi izleyip kararımızı vereceğiz. Seçimi kazanan kim olursa olsun, seçimin ertesi günü en güçlü halimizle haklarımızı talep etmeye devam edeceğiz. Sadece kendimizin değil, hakları gasp edilen herkesin hakları için mücadele edeceğiz.

“Umutsuzluğa kapılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz”

Seçim süreci boyunca, LGBTİ+’ların sandığa güvenle gidebilmesi, demokratik siyaset alanlarının korunabilmesi için çalışmalarımızı artıracağız. Seçime katılan tüm siyasi partilerin LGBTİ+’lar başta olmak üzere tüm toplumsal gruplara dair söylemlerini inceleyeceğiz, seçim beyannamelerini değerlendireceğiz. 

Tekrar, tekrar ve tekrar ilan ediyoruz, bu seçim sürecinde #KimseyiGerideBırakmadan, kimseye bel bağlamadan ama bir yandan da umutsuzluğa kapılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz”

https://kaosgl.org/haber/spod-dan-secim-cagrisi-kimseyi-geride-birakmadan

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadın akademisyeni darp ve taciz eden Prof. Bülent A. görevine döndürüldü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.