a

TİHEK’ten Gülşen’e ayrımcılık nedeniyle para cezası

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), şarkıcı Gülşen'nin konserinde imam hatiplilere yönelik sözlerinin 'ayrımcılık' niteliğinde olduğuna karar vererek, 150 bin lira para cezası verdi.

Şarkıcı Gülşen Çolakoğlu’nun Nisan 2022’deki bir konserinde imam hatip liselilere yönelik kullandığı sözlerin ‘ayrımcılık’ niteliğinde olduğunu öne süren imam hatip lisesi mezunu S.U., A.O., M.A.O. manevi zarara uğradıklarını gerekçe gösterip Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na (TİHEK) başvurdu.

TOPLAM 150 BİN LİRA PARA CEZASI

Başvurunun ardından TİHEK, Gülşen Çolakoğlu’nun savunmasını istedi. Çolakoğlu avukatı aracılığıyla yaptığı savunmada, halkın herhangi bir kesimine yönelik incitici bir ifade kullanmak istemediğini, sözlerin yanlış anlaşıldığını, buna ilişkin de özür dilediğini belirtti. Konserde, şakalaşma amacıyla söz konusu ifadeleri kullandığını söyleyerek başvuruların reddine karar verilmesini talep etti.

Başvuruyu inceleyen TİHEK, ‘ayrımcılık yasağının ihlal’ edildiğine karar vererek, her bir başvurucu yönünden Çolakoğlu’na 50’şer bin lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

8 üyeden oluşan TİHEK’in başkan ve bir üyesinin muhalefet şerhi koyduğu kararda, Anayasa’nın 10. maddesine göre herkesin kanun önünde eşit olduğu, Anayasa’nın 24. maddesinde de din ve vicdan hürriyetinin güvence altına alındığı kaydedildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLARAK DEĞERLENDİRİLMEDİ

Başvuruya konu sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi.

Çolakoğlu’nun kullandığı ifadelerdeki muhatapların imam hatip lisesi mezunları olduğunun yer aldığı kararda, “Bir sanatçı tarafından toplumun önemli bir kesimini yakından ilgilendiren bir konuda sarf edilen sözler, eleştiri ve değerlendirme sınırlarını aşarak ayrımcılık boyutuna ulaşmıştır” ifadeleri kullanıldı.

“SÖZLERİN MUHATABI YOK, BAŞVURU KABUL EDİLEMEZ” DEYİP MUHALEFET ETTİLER

Çoğunluğa katılmayan başkan Prof. Dr. Muharrem Kılıç ve üye Dilek Ertürk ise şerh koydukları kararda, “sarf edilen ifadelerin muhatabı olmaması, muhataba atfedilen ifadelerden doğrudan ve/ya şahsen etkilenmemesi, başvurunun ayrımcılık yasağı kapsamında bulunmaması bu nedenle de Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 67’nci maddesi gereği başvurunun kabul edilmez olduğu kanaatiyle inanç temelinde ayrımcılık yasağının ihlal edildiği yönündeki çoğunluk kararına iştirak edilmemiştir” dediler.

AVUKATI: İTİRAZ EDECEĞİZ

SÖZCÜ’ye konuşan şarkıcı Güllşen Çolakoğlu’nun avukatı Emek Emre şikayetle ilgili savunma yaptıklarını ancak kararın kendilerine henüz tebliğ olmadığını, idare mahkemesine itiraz edeceklerini söyledi.

10 AY HAPİS CEZASI VERİLMİŞTİ

Gülşen Çolakoğlu, İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından imam hatip liselilere yönelik sözlerinden dolayı ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/tihekten-gulsene-ayrimcilik-nedeniyle-para-cezasi/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Eşini vurdu, 20 yıl hapsi isteniyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.