a

TİP, okulda taciz iddialarına karşı Antalya’da iki noktada sokağa çıktı

Antalya'daki Muratpaşa Anadolu Lisesi'nde görevli bir müdür yardımcısının, taciz iddiası ve hakkındaki soruşturmaya rağmen görevine devam etmesine karşı basın açıklaması yapıldı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Antalya İl Örgütü, kentteki Muratpaşa Anadolu Lisesi’nde bir öğrencinin, okuldaki bir müdür yardımcısı tarafından taciz edildiğine yönelik iddialar ve devam eden süreçte öğretmenin görevine devam etmesi üzerine iki noktada eylem yaptı ve müdür yardımcısının görevden alınmasını istedi. Söz konusu okulda görev yapan ve AKP’ye yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen’e üye olduğu öğrenilen A.Y. hakkında, 10. sınıf öğrencisi bir kız öğrenciyi sözlü ve fiziksel olarak taciz ettiği iddiasına üzerine soruşturma başlatıldığı ortaya çıkmıştı. A.Y.’nin bir ay önce başlatılan soruşturmaya rağmen aynı okulda görev yapmaya devam ettiği de basına yansımıştı. Taciz iddiasının kamuoyuna yansıması üzerine TİP üyeleri dün, Muratpaşa Anadolu Lisesi önünde eylem yaptı. TİP’li Öğrenciler’in de katıldığı eylemde, “İstismara sessiz kalma: Taciz faili müdür yardımcısı görevden alınsın” ifadelerinin yer aldığı bir pankart taşındı. Eyleme katılan öğrenciler de “Yaşasın öğrenci dayanışması” ve “Tacizciler hesap verecek” yazılı dövizler taşıdı. ‘GEREKİRSE HER GÜN GELECEĞİZ, HESABI SORACAĞIZ’ “Tacizi aklama suça ortak olma” ve “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarının atıldığı eylemde, TİP Antalya İl Başkanı Yunus Başaran açıklama yaptı. Taciz faili müdür yardımcısının açığa alınması ve hukuk önünde hesap vermesi gerektiğini vurgulayan Başaran, “Gerekirse buraya her gün geleceğiz, bu hesabı soracağız. Bu ülkenin kız çocuklarının yalnız olmadığını, çaresiz olmadığını, sahipsiz olmadığını anlayacaksınız” diye konuştu. ‘HİÇBİR OKULUMUZDA TACİZE GEÇİT VERMEYECEĞİZ’ Başaran’ın konuşmasının ardından basın açıklaması da yapıldı. AKP’nin kadın düşmanı politikalarına işaret edilen açıklamada, mücadele kararlılığı vurgulandı. Yapılan basın açıklaması şöyle: “AKP iktidarının eğitimi getirdiği noktada, Muratpaşa Anadolu Lisesi’nde bir arkadaşımızın, müdür yardımcısı tarafından defalarca kez taciz edildiğini öğrendik. Bir eğitim kurumunda yaşanan bu hadiseler, AKP’nin kadın düşmanı politikalarının bir parçasıdır. Kadın düşmanı cinsiyetçi iktidar, okullarımızı da birer taciz yuvasına çevirmektedir. Defalarca kez gerçekleştirilen istismarlar zinciri, bu olayda olduğu gibi örtbas edilmekte ve örtbasların sonucunda tacizler meşrulaştırılmaktadır. Bu zihniyet sokakları da okulları da kadınlar için yaşanılmaz kılmıştır. Bizler buradayız ve susmayacağız. Korkmadan, yılmadan kadın dayanışmasını güçlendirecek ve hiçbir okulumuzda tacize geçit vermeyeceğiz. Okullarımızı da en az sokaklar kadar güvenilmez hale getiren zihniyeti iyi tanıyoruz. Bulunduğumuz her alanda bu zihniyete karşı mücadele edeceğimizi tekrar duyuruyoruz. Talebimiz net. Bu olayın sorumluları açığa alınsın. Okullarımızı tekrar güvenli hale getirilene kadar sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz. Alışın, buradayız, gitmiyoruz.

https://ilerihaber.org/index.php/icerik/tip-okulda-taciz-iddialarina-karsi-antalyada-iki-noktada-sokaga-cikti-155688

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Rektörlüğün hedef göstermesiyle işkenceye maruz kaldık

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.