a

Transfobik saldırı polis tutanağında: “Kadın görünümlü erkek şahıs!”

Polis tutanağında İstanbul’da bir çiftin saldırısına uğrayan trans kadından “kadın görünümlü erkek şahıs” diye bahsedildi.

Kadın erkek bir çift, iki trans kadına saldırdı. Taciz ve darp edilen Siren, 22 Ağustos Salı günü İstanbul’daki saldırıyı KaosGL.org’a anlattı.

Cinsiyet kimliğinden ötürü iki saldırganın arkadaşı ve kendisiyle dalga geçtiğini ve ardından darp ettiğini söyleyen Siren, o anları şöyle anlattı: 

“Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi’nde arkadaşımla vapur bekliyorduk. Yakınımızdaki bir çiftin bize bakıp, alay edip güldüklerini fark ettik. Bu tacize karşı tepki olarak ortaya doğru ‘iğrençsiniz’ dedim. Bunun ardından çiftin kadın olanı bana bakarak ‘cinsiyetini değiştir, estetik yaptır’ dedi ve aramızda sözlü tartışma başladı. Bana fiziksel olarak saldıracaklarını anlayınca telefonun kamerasını açıp kayıt almaya çalıştım. Bunun üzerine erkek olan şahıs beni oradaki banklara yatırdı ve darp etti. Bu sırada arkadaşım darp edildiğim görüntüleri kayda aldı. Şahıs bu defa beni bırakıp arkadaşımın üzerine yürüdü. Beni döverken kayda alınmasına ‘benim özel hayatımı suiistimal edemezsin’ diyordu… Güvenlik görevlisi beni aldı ve bir odaya götürdü. Bu defa saldırganlardan kadın olanı odaya zorla girmeye çalıştı ve yüzüme tükürdü. Ardından karakola gittik ve ifade verdik. Şikayetçi oldum onlar da benden şikayetçi olmuşlar. Hem darp edildim hem de psikolojik olarak yıprandım, transfobik saldırganlara karşı hukuki mücadele yürüteceğim.”

Tutanakta transfobi!

Olay yerinde polisin tuttuğu tutanaktan da bahseden Siren, “Darp edildiğimi gören ve şiddetin durdurarak beni ayrı bir alana alan güvenlik görevlisi olay yerindeki tutanakta ‘kadın görünümlü erkek şahıs’ ifadesini kullandı ve benim suçlu olduğumu ileri sürdü. Saldırganlardan erkek olanın sivil polis olduğunu öğrendim. Bu ifadenin sebebi bu olabilir” dedi.

https://kaosgl.org/haber/transfobik-saldiri-polis-tutanaginda-kadin-gorunumlu-erkek-sahis

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Haklar Projesi Yaşayan Laboratuvar (Living Lab) Etkinlikleri Başvuruları Başladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.