a

Türk Kadınlar Birliği Konya Şubesi’nin Lotus Çiçekleri

Konya'da Türk Kadınlar Birliği,Selçuklu Halk Eğitim Merkezi ve Yazır Şehit Osman Küçükdillan İlkokulu destekleriyle 'Sen Yaparsın' Zehra Küçükdillan Dikiş Atölyesinin Lotus Çiçekleri projesinin...

Konya’da Türk Kadınlar Birliği, Selçuklu Halk Eğitim Merkezi ve Yazır Şehit Osman Küçükdillan İlkokulu destekleriyle ‘Sen Yaparsın’ Zehra Küçükdillan Dikiş Atölyesinin Lotus Çiçekleri projesinin ‘Gelin Birlikte Olalım Size Projemizi Anlatalım’ projesi bugün kahvaltı etkinliğinde yapıldı. Etkinliğe Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri aktif olan Türk Kadınlar Birliği Konya Şube üyeleri, Konya protokol eşleri, Selçuklu Halk Eğitim Merkezi müdür yardımcısı, Singer Eğitim Uzmanı, kursiyerler ve onlarca gönüllünün katılımı ile şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Emekli öğretmen olan ve 47 yıldır Türk Kadınlar Birliği Konya Şube Başkanlığı yapan Lütfiye Ayar, “Türk Kadınlar Birliği’nin en önemli özelliği Cumhuriyet’in ilanı ile Atatürk’ün kurduğu en eski dernek olmasıdır. Türk Kadınlar Birliği aslında bir yardım derneği değildir asıl amacımız kadınları sosyal yönde eğitim veriyoruz, çalışmak isteyen kadınlara iş bulma konusunda yardımcı oluyoruz, hukuki işleri olanlara yardımcı oluyoruz ve desteğe ihtiyacı olan kız öğrencilerimize burs imkânı sağlıyoruz” dedi. 37 yıldır avukatlık ve arabuluculuk yapan Türk Kadınlar Birliği Konya Şube Başkan yardımcısı Elife Kazancı, “Singer Dikiş Makinaları ve Selçuklu Halk Eğitim Merkezi ile biz bu atölyeyi 5 önce kurduk ve engelli anneleri ile çalışmaya başladık. Pandemi zamanında bu annelere dikiş makinaları hediye ederek evde dikiş dikerek para kazanmalarını sağladık. Singer Dikiş Makinaları’nın Hayat Boyu Öğrenme projesi adı altında başlatılmış olan bu projeye bizde dernek olarak destek veriyoruz. Burada önemli olan kadınlarımızın meslek edinmesini ve ekonomik özgürlüklerini kazanmasını sağlıyoruz. Derneğimizin buradaki en önemli rolü de kadınlarımızın bilinçlenmesini sağlamak oluyor. Örneğin Konya Barosu ile ortaklaşa kadınlara haklarını, kadına şiddetle ilgili bilmeleri gerekenleri, hukuka nasıl erişebileceklerin anlatan eğitimler veriyoruz. Kadın hastalıkları ilgili kadın doğum uzmanları veya psikologlarla da eğitimlerimiz oluyor. Türk Kadınlar Birliğinin Projesi olan Lotus Çiçekleri projesinin ismi güçlü kalmayı başarabilen lotus çiçeklerinden geliyor. Yazır Şehit Osman Küçükdillan İlkokulu öğrencilerinin velilerinden oluşan kursiyerlerimiz haftanın 5 günü burada dikiş dikiyorlar, sosyalleşiyorlar, bilinçlendirme çalışmalarına katılıyorlar. Burada kendileri için yaptıklarının yanı sıra derneğimizin amacına uygun olarak Doğu’da bir okulumuzun öğrencilerine eşofman diktiler ve deprem bölgesine büyük yardımda bulundular” diye açıkladı.

https://www.konyaninsesi.com.tr/yerel/turk-kadinlar-birligi-konya-subesinin-lotus-cicekleri-47959.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Öğrencisine cinsel istismarda bulunmuştu! Cezası belli oldu!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.