a

Türkiye Psikiyatri Derneği hatırlatıyor

Meclis Anayasa Komisyonu’nda cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim uzmanı sıfatıyla dinlenen Ürolog Zeki Bayraktar’ın ayrımcı açıklamalarının ardından Türkiye Psikiyatri Derneği hatırlatıyor…

Türkiye Psikiyatri Derneği sosyal medya hesabında paylaştı: “Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğindeki çeşitlilikler bilimsel veriler ışığında sapkınlık ve hastalık olarak tanımlanamaz”.

Dernek, cinsellikle ilgili konuların temelde ruh sağlığı uzmanlarının konusu olduğuna dikkat çekti. Derneğin açıklamasının tamamı şöyle:

“Cinsellik bedende yaşanan ruhsal bir durumdur. Cinsellik, cinsiyet kimliği, cinsel yönelim, cinsellikle ilgili sorunlar ile temelde ruh sağlığı ilgilenir. Tıp eğitimi müfredatında da temelde ruh sağlığı alanının konusudur.

“Cinsel kimlikleri nedeni ile ayrımcılığa, şiddete ve kabul görmemeye maruz kalan kişilerde ruhsal bir hastalık gelişme riski artar. Cinsel kimlik çeşitlilikleri ile ruh sağlığı uzmanlarının ilgilenmesinin başka bir sebebi de budur.

“Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğindeki çeşitlilikler birbirlerine üstünlüğü olmayan durumlardır, bilimsel veriler ışığında sapkınlık ve hastalık olarak tanımlanamaz.

“İnsanlık tarihine bakıldığında, bilinenin aksine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğindeki çeşitlilikler her zaman hastalık olarak görülmemiştir.

Meclis’te uzman olarak dinlenen Ürolog Bayraktar: “Bunu psikiyatristler bilmez” demişti

Derneğin açıklaması, Meclis Anayasa Komisyonu’nunda 24 Ocak Çarşamba günü gerçekleşen “ailenin yeniden tanımlanması” ayrımcı teklifinin uzman değerlendirmesinde, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılığıyla tanınan Ürolog Zeki Bayraktar’ın iddialarının ardından geldi.

Ürolog Bayraktar, LGBTİ+’ları “vaka” olarak niteledi ve Meclis’te cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği uzmanı olarak dinlendi.

Bayraktar psikiyatrların intersekslerle karşılaşmadığını ileri sürdü; yetinmedi bilimsel temele sahip olmayan, LGBTİ+’ların var oluşları nedeniyle yaşamlarının kısa olduğu ve ruh sağlığı sorunları yaşadığını da iddia etti.

https://kaosgl.org/haber/turkiye-psikiyatri-dernegi-hatirlatiyor-cinsellik-cinsiyet-kimligi-cinsel-yonelim-tip-egitimi-mufredatinda-temelde-ruh-sagligi-alaninin-konusudur

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İzmir’de koca dehşeti… Eşini vurup kaçtı!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.