a

YAKA-KOOP’tan “Çocuk Evlilikleriyle Mücadele” Projesi

Türkiye'de, "Çocuk yaşta evlendirilen çocuklar" sıralamasında 5'inci olan Van'da, bunun önüne geçmek amacıyla yola çıkan YAKA-KOOP, mücadeleye devam ediyor.

Van Star Kadın Derneği, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında açıkladığı raporda, sadece Van’da 22 ayda 23 kadın katledildiği bildirildi. Bunlardan 6’sı, 18 yaşın altında, 11’i ise 18 yaşın üstünde kadın intiharı olarak kayıtlara geçti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Van, çocuk yaşta evlendirilen çocuklar sıralamasında 5’inci sırada yer aldı. Çevre il ve ülkelerden sürekli göç alan kentte, bununla mücadele edecek kadın örgütleri hem az hem de gördükleri destek yetersiz. 
Van’da 2002 yılında 25 kadının bir araya gelmesiyle oluşturduğu ilk kadın örgütlerinden olan Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP), bu dönemde faaliyetlerini sürdüren sayılı kadın kurumları arasında yer alıyor. YAKA-KOOP “Çocuk Evlilikleriyle Mücadele Projesi” kapsamında müzik grupları, kadın-erkek kuaförler, imamlar, muhtarlar ve terzilere hazırladığı “Evlendirmiyoruz, eğlendirmiyoruz”, “18 yaş altı gelin saçı taramıyoruz”, “Çocuklara gelinlik damatlık dikmiyoruz” sloganlarıyla 12 yıldır yoluna devam ediyor. 
YAKA-KOOP aktivisti Gülmay Gümüşhan, Muhtarlar Derneği Başkanı İbrahim Köseoğlu ve Kuaför Nurgül Erdem projeyi konuştuk. Gümüşhan, kadın ve çocuk alanında çalışmanın zorluklarının yanı sıra güzelliklerine de değinip bu çalışmalar sayesinde sayısız kadın ve çocuğun yaşamına dokunduklarını, çocuk evliliklerinin önüne geçmek için aile, muhtar, köy imamı, kuaför, esnafla yüzlerce toplantı yaptıklarını anlattı. Köseoğlu, YAKA-KOOP’a ilk günden bu yana destek olduklarını, muhtarlarla yaptıkları toplantılarda erken yaşta evliliklerin önüne geçmeleri gerektiğine dikkat çektiklerini belirtti. Erken yaşta evlendirilen iki kız çocuğu olan Erdem, projeye gönüllüsü olarak çocuk yaştaki kızlara asla gelin başı yapmadığını söyledi. 

https://www.24saatgazetesi.com/yaka-kooptan-cocuk-evlilikleriyle-mucadele-projesi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

2023 yılı şiddet raporu: 270 çocuk cinsel istismara uğradı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.