a

Yeni tehlike flört şiddeti

Uzmanlar, kadınların en çok birlikte oldukları eş veya sevgililerinden şiddet gördüğünü belirterek, "Kadınlar bu şiddeti bildirmekten çekiniyorlar. Sevdiği birisinin şiddetini, kendisine bile söylemekte zorlanıyorlar" dedi.

Ankara – Bilkent Üniversitesi’nde televizyon programcısı Okan Bayülgen’in moderatürlüğünde yapılan panele, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Mikael Herrström, Klinik Psikolog ve Psikoterapist Prof. Dr. Ceylan Daş ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İlknur Yüksel Kaptanoğlu konuşmacı olarak katıldı. Şifre almak şiddet Kadınlara, fiziksel şiddetin yanı sıra dijital şiddet, flört şiddeti gibi yeni şiddet kavramlarının yaygınlığına dikkat çeken Kaptanoğlu, “Flört şiddeti özellikle gençler arasında çok karşımıza çıkıyor. Cep telefonlarının, facebook hesaplarının şifresini almak aslında bir şiddet.

Ama gençlik arasında bazen birbirini sevmenin karşılığı olarak algılanıyor. Şiddetin bir insan hakkı ihlali, bir suç olduğunu bilmemiz gerekiyor” dedi. Klinik Psikolog ve Psikoterapist Prof. Dr. Daş da, “Aşağılamalar, imalar, beğenmeme, ‘çok kilo aldın’, ‘şunu beceremedin’ gibi söylemlerin hepsi psikolojik şiddete giriyor. Son yıllarda da özellikle dijital şiddetin çok sıkıntısını çekiyoruz. ‘Kim nerede’ bunları gösteren aplikasyonlar var.

Eşlerin birbirine ‘nereye gitmiş, kaç dakika kalmış’ gibi zorlamaları var. Unutmayalım kıskançlık sevgi göstergesi değildir” dedi. Daş, “siniri var, öfkeli bir adam, öfkesini kontrol edemiyor” gibi açıklamaların şiddeti normalmiş gibi gösterdiğini belirtip, “Şiddetin döngüsü vardır. Çiftler önce gerilir, şiddet zirveye ulaşır, sonra ‘pişman oldu, özür diledi’ gibi şeyler duyarız ama bu döngü bitmez şiddet yine başlar.” diye konuştu. AB Delegasyonu Başkanı Landrut da, kadına yönelik şiddetle mücadelenin küresel bir sorun olduğunu söyleyerek, “Pek çok şiddet mağduru kadın, konuşmaktan, destek almaktan, polise gitmekten korkuyor. Toplum olarak bunu konuşmalıyız, o zaman kadınlar da daha rahat konuşabilir, destek talebinde bulunabilirler” dedi. 

https://www.milliyet.com.tr/gundem/yeni-tehlike-flort-siddeti-6863868

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadına şiddeti engelleme çağrısı yapan Demet Evgar da sözlü tacizden nasibini aldı!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.