a

“Yüksek kira, insan hakları ihlali”

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Prof. Dr. Kılıç, depremzedelerden yüksek kira bedeli istenmesi, depremzedelere ev verilmemesi, istihdam sağlanmaması gibi eylemlerin insan hakları ihlali olduğunu belirtti.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, depremzedelerden yüksek kira bedeli istenmesi, depremzedelere ev verilmemesi, istihdam sağlanmaması gibi eylemlerin insan hakları ihlali olduğunu belirterek, TİHEK’in bu konularda idari yaptırım uygulama yetkisinin bulunduğunu bildirdi. Depremden etkilenen bölgede yaşayanların bazılarının başka şehirlere göç ederek, yeni bir konut edinmeye çalıştığını dile getiren Kılıç, bu durumun fırsata çevrilmeye çalışılarak depremzedelerden yüksek kira istenmesinin kamuoyu vicdanını yaraladığını belirtti.

Eşitlik ilkesinin tesisi ve ayrımcılığın önlenmesinin TİHEK’in görevleri arasında olduğuna işaret eden Kılıç, konut edinme konusunda ayrımcı bir tavırla karşılaşanların TİHEK’e başvurabileceğini kaydetti. Kılıç, deprem sonrası yapılan kurul toplantısında, resen inceleme yetkisi kapsamında araştırma yapma kararı aldıklarını bildirdi.

https://www.aksam.com.tr/dunya/yunan-bakandan-abye-turkiyeye-destek-cagrisi/haber-1344922

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CHP Kadın Kollarından “Kadına Şiddete Hayır!”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.