a

25 Aralık’ta Yenikapı’da ‘Büyük Alevi Kurultayı’ buluşması

Alevi kurumlarının başkanları, 25 Aralık 2022 Pazar günü İstanbul Yenikapı'da yapacakları Büyük Alevi Kurultayı'na tüm Alevileri davet etti.

Kurum başkanları paylaştıkları mesajda, “Bütün canları, dostları, çoğulcu, özgürlükçü, eşitlikçi, laik, demokratik bir Türkiye özlemi ve inancıyla yan yana olmaya çağırıyoruz” dedi. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ile Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), “Laik ve demokratik bir Türkiye için buluşuyoruz” adıyla İstanbul Yenikapı Gösteri Merkezi’nde saat 10.00’da büyük bir kurultay gerçekleştirecek. Alevi kurum başkanları kurultaya katılım çağrısında bulundu. ABF Genel Başkanı Mustafa Aslan, “Yolumuza, inancımıza sahip çıkmak, laik, demokratik bir Türkiye’yi inşa etmek için, İstanbul Yenikapı Gösteri Merkezi’nde saat 10.00’da cümle canları bir olmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu. ’25 Aralık’ta Yenikapı’da olacağız’ ADFE Genel Başkanı Celal Fırat, “Alevi toplumuna yapılan saldırılara karşı çocuklarımızın yarınları, geleceğimiz, Türkiye’deki güzellikler ve yarınlarımız için söylenecek kelamlara eşlik etmenizi istiyoruz. Biz 25 Aralık’ta biz Yenikapı’da olacağız. Sizleri de Yenikapı’ya bekliyoruz” dedi. ‘Eşit yurttaşlık hakkımız için buluşuyoruz’ AABK Eşit Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, “Alevilerin ne anayasada yazılı olan insan hakları, vicdan ve inanç özgürlüğü bağlamında yıllarca verdikleri mücadelede öne sürdükleri talepleri karşılandı, ne de AİHM’in verdiği kararları uyguladı.

20 yıldır iktidarda olan tekçi zihniyetin uygulamalarından dolayı Alevileri kamusal alanda görünmez kıldı. Bu yüzden 25 Aralık Pazar günü İstanbul’da Aleviler demokrasi, insan hakları ve eşit yurttaşlık hakkımız talepleriyle büyük bir buluşma gerçekleştirecekler. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve yurttaşları bekliyoruz. Gelin canlar bir olalım” diye konuştu. ‘Bütün canları, demokratik bir Türkiye özlemi ve inancıyla yan yana olmaya çağırıyoruz’ AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, “Cumhuriyetin 1’inci yüzyılında Aleviler çok haksızlığa uğradı. Aleviler cumhuriyetin 2’inci yüzyılında aynı haksızlıklara uğramak istemiyor. Bu nedenle Aleviler 25 Aralık’ta Yenikapı’da saat 10.00’da bir araya geliyorlar. Yenikapı’da sadece Alevilerin talepleri değil, Türkiye’de haksızlığa uğrayanların sesini dile getireceğiz. Bütün canları, dostları, çoğulcu, özgürlükçü, eşitlikçi, laik, demokratik bir Türkiye özlemi ve inancıyla yan yana olmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi. ‘Laik, demokratik bir Türkiye için’ HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Zorunlu din derslerinin kaldırılması, cemevlerimizin ibadethane olarak kabul edilmesi, Madımak’ın ‘Utanç Müzesi’ olabilmesi, eşit yurttaşlık hakkı, Türkiye’de hukuksuzlukların yaşanmaması, laik, demokratik bir Türkiye için bütün dostlarımızı saat 10.00’da Yenikapı’ya bekliyoruz” diye belirtti. AKD Genel Başkanı İsmet Kurt, “Alevi örgütleri olarak onlarca yıldır verdiğimiz hak mücadelesinde bir kez daha gördük ki hukukun üstün olduğu, eşitliğin kavramsallaştığı, içselleştiği bir Türkiye Cumhuriyeti istiyoruz.

Bu istem sadece Aleviler için değil, bu ülkede yaşayan Kürdü, Türkü, Alevisi, Sünnisi herkes için geçerlidir. Hakkın ve hukukun olmadığı bir ortamda hiçbir yurttaş güvende olamaz. O yüzden ‘gelin canlar bir olalım’ diyoruz” şeklinde konuştu. ‘Tüm Alevileri ve alevi dostlarını bekliyoruz’ PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, “Laik, demokratik bir cumhuriyet için, kimsenin dilinden, inancından, memleketinden, cinsiyetinde dolayı ötekileştirilmediği, katledilmediği bir Türkiye için ‘Gelin canlar bir olalım.’ Barıştan, demokrasiden, özgürlükten yana olan tüm kesimleri, Alevileri, ALevi dedelerini, pirlerini, analarını ve bu memleket için, çocuklarımızın geleceği için kaygı duyan tüm yoldaşlarımızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı. DAD Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, “Anayasal eşit yurttaşlık için, inancımızı yaşamak ve yaşatmak için, adalet, özgürlük, barış, doğa ve geleceğimiz ve bizim için ekmek ve su kadar gerekli olan laiklik ve demokrasi için tüm Alevileri ve Alevi dostlarını bekliyoruz” diye vurguladı. 

https://surajans.com/25-aralikta-yenikapida-buyuk-alevi-kurultayi-bulusmasi/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mis Sokak davasının ikinci duruşması 23 Aralık’ta görülecek

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.