a

Mis Sokak davasının ikinci duruşması 23 Aralık’ta görülecek

19 kişinin yargılandığı 2021 İstanbul Onur Yürüyüşü davasının ikinci duruşması 23 Aralık Cuma günü saat 10:00’da İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

26 Haziran 2021 tarihinde Mis Sokak’ta polis saldırısıyla gözaltına alınan 19 kişinin yargılandığı 19. İstanbul Onur Yürüyüşü davasının ikinci duruşması 23 Aralık Cuma günü saat 10:00’da İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Davanın yaklaşık 4 saat süren ilk duruşmasında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” ve “görevi yaptırmamak için direnmek” suçlamalarıyla yargılanan sanıkların ve avukatlarının savunmalarının ardından Savcı, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için ek süre istemişti. Hakim de savcının talebini kabul ederek görevi yaptırmamak için direnme suçunun mağdur/mağdurları olan kolluk görevlilerinin tespit edilerek bir dahaki duruşmada hazır edilmesi için İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazılmasına ve görüntü kayıtlarının Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dosyaya eklenmesine karar vermişti.

2021’de ne olmuştu?

29. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında gerçekleştirilen 19. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, İstanbul Valiliği’nin son dakika duyurduğu yasak kararı sonrası polis saldırısına uğradı. Yürüyüşten 2 saat önce Mis Sokak’ta başlayan polis saldırısı, tüm Taksim’e yayıldı. Polis saldırıları sonucu çok sayıda kişi işkenceye maruz kaldı ve gözaltına alındı. Yürüyüş günü 46 kişi ve yürüyüşten birkaç gün önce Maçka Parkı’ndaki piknikte 1 kişi gözaltına alındı.

https://kaosgl.org/haber/mis-sokak-davasinin-ikinci-durusmasi-23-aralik-ta-gorulecek

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Sportif Lezbon’dan yılbaşı çekilişi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.