a

29 Ekim kadınlarından ÇEDES tepkisi

29 Ekim Kadınları Derneği Giresun Şube Başkanı Emine Şenel, "Gelecek kuşakların ve özellikle kadınlarımızın 4+4+4 uygulaması ile karartılan gelecekleri, şimdi de ÇEDES adı verilen protokollere kurban ediliyor. Laikliği güvence altına alan 3 devrim yasasını bilince çıkarma sorumluluğundayız" dedi.

Şenel, yaptığı açıklamada; laiklikten vazgeçilmesine asla izin vermeyeceklerini, laiklik karşıtı tüm uygulamalara karşı mücadele edeceklerini belirtti. “Anayasa’da yapılan bu değişiklikle, toplumsal yaşamı düzenleyen tüm yasal düzenlemelerde din ve dünya işleri kesinlikle ayrı tutulacaktı” diyen Şenel, “Laikliği güvence altına alan bu yasal düzenlemelerin yüzüncü yılında bugün Türkiye, laiklikten vazgeçme girişimleri ile karşı karşıya bulunuyor. Toplumun aydınlanması ve gelişebilmesi için en temel hak olan bilimsel eğitimin yerini, tarikatların cirit attığı, hurafenin bilimin yerine geçtiği karanlık bir dönem alıyor” hatırlatmasında bulundu.

“ÇEDES UYGULAMASI KALDIRILSIN”

Şenel, ÇEDES uygulamasının kaldırılması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti: “Gelecek kuşakların ve özellikle kadınlarımızın 4+4+4 uygulaması ile karartılan gelecekleri, şimdi de ÇEDES adı verilen protokollere kurban ediliyor. Bu gidişin özellikle kız çocuklarımızın aleyhine olduğu açıktır. Toplumsal cinsiyet eşitliğine ulaşmanın, yaşamın içinde var olmanın koşulu eğitimdir. Eğitimsizlik, haksızlıklara karşı direnememek, kendi ayakları üzerinde duramamak ve ‘çocuk gelinler ya da ev köleleri’ olmaya mahkum olmaktır.” 

https://giresunoncu.com/haber/19476141/29-ekim-kadinlarindan-cedes-tepkisi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

8 Mart Platformu’ndan Kadıköy’deki “Kadın Buluşması”na çağrı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.