a

Aleviler, ‘eşit yurttaşlık’ talebiyle büyük kurultayda buluştu

Alevi çatı örgütlerinin çağrısıyla "Laik ve demokratik bir Türkiye için buluşuyoruz" diyen Alevi yurttaşlar dün İstanbul Yenikapı Gösteri Merkezi'nde düzenlenen büyük kurultayda buluştu.

Alevi kurumları, cemevlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlayan kanun teklifinin Meclis’te kabul edilmesine karşı bir araya gelen Alevi yurttaşlar, Alevilere yönelik ayrımcı politikalara tepki gösterirken eşit yurttaşlık talebinde bulundu.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Demokratik Alevi Dernekleri’nin (DAD) düzenlediği kurultayda eşit yurtaşlık talebine dikkat çekilirken laikliğin önemine vurgu yapıldı. Kurultaya CHP Milletvekilleri Onursal Adıgüzel, Sezgin Tanrıkulu, Ali Şeker, Sibel Özdemir, HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Ali Kenanoğlu, Musa Piroğlu, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, CHP’li ilçe belediye başkanları Rıza Akpolat, Kemal Çebi, Turhan Hançerli, Ali Kılıç, TKP, EMEP, SOL Parti ve TİP temsilcileri katıldı. Ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da gönderdikleri mesaj ile kurultaya destek verdi. ‘LÜTUFMUŞ GİBİ GÖRÜYORLAR’ Kurultay öncesi sahne önüne beyaz mumlar konuldu. Alevilerin “Çerağ uyandırmak” olarak adlandırdığı dualarla ve semah töreniyle başladı. Semah töreni ve okunan türküler sonrasında konuşan Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı Mustafa Aslan, “İktidar, Aleviler bir güvenlik sorunuymuş gibi ele alıp İçişleri Bakanlığı eliyle harekete geçti. Her yurttaşın hakkı olan hizmetleri, Alevilere lütufmuş gibi görüyorlar. Öte yandan, Alevi inanç temsilcileriyle görüşülmeden tepeden inme bir yaklaşımla Kültür Bakanlığı altında kurulan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı kabul etmiyoruz” dedi. Aslan’ın ardından söz alan Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat, “Haksızlıklar, sömürü, açlık, sefalet, çatışmalar ve doğanın tahribatı hız kesmeden devam ediyor. İnançsal, etnik, cinsel, kültürel kimlikler ve farklı yaşam tarzları halen yok sayılarak, değişik biçimlerde baskı altına alınıyor” ifadelerini kullandı. Alevlilere yönelik baskılara dikkat çeken diyen Fırat, “Bizi kimliksizleştirip, Sünnileştirmek istiyorlar. Alevilerle ilgili kararlarda, Diyaneti İşleri Başkanlığı’nı karar verici olarak merkeze koyuyorlar. İnanç özgürlüğü ve eşitlik konusunda, uluslararası sözleşmelere ve temel insan haklarına uymuyor, yargı kararlarını yok sayıyorlar. Alevilerin kendilerini özgürce ifade etmesi ve inançlarını özgürce yaşaması kabul edilmesi gereken en temel hakkıdır. Bizim ısrarlı taleplerimizin karşılanması yerine, Kültür Bakanlığı’na bağlı kurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı kabul etmiyoruz” diye konuştu.

https://www.gazetekritik.com/gundem/aleviler-esit-yurttaslik-talebiyle-buyuk-kurultayda-bulustu-h165299.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Pembe Hayat’tan ayrımcı Anayasa değişikliğine karşı bilgi notu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.