a

Amasya Kadına şiddete karşı yürüdü

Amasya’da Kadına Yönelik şiddetle uluslararası mücadele gününde Amasya Valiliği himayesinde Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü Koordinesinde Amasya Belediyesi, Amasya üniversitesi ortaklığında Turuncu gece yürüyüşü düzenlendi.

Düzenlenen yürüyüşe Amasya Valisi Mustafa Masatlı, eşi Esra Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı eşi Fatma Sarı, Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Fatih Ören eşi Ayben Türkay Ören, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Amasya İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlar katıldı. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla farkındalık yürüyüşünde Harşena Kalesi, Kral Kaya Mezarları ve Yalıboyu evleri, turuncu renge büründü. Yağmura rağmen il protokolü ve vatandaşların yoğun katılımıyla düzenlenen yürüyüşte meşaleler yakıldı. ‘Kadına şiddet insanlık suçudur’ pankartı açıldı, bu özel günde Amasya turuncu renkle aydınlatıldı. “Kültürümüzde kadına yönelik şiddetin asla yeri yoktur” Farkındalık yürüyüşün ardından Amasya Valisi Mustafa Masatlı, hiçbir şekilde kadına yönelik şiddetin gerekçesi olamayacağını belirterek,”Dünyanın birçok yükünü omuzlayan, aileleri için, ülkelerinin geleceği için alın teri döken kadınlarımız, toplumumuzun mimarlarıdır. Onlara yapılan her türlü şiddet, insanlığa yapılmış en büyük ihanettir. Kadına yönelik her türlü şiddet hem insan hakları ihlali hem de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en acımasız halidir. Tarihimizde ve kültürümüzde kadına yönelik şiddetin asla yeri yoktur. Kadınlarımızın yani geleceği şekillendiren insanların daha adil, huzurlu, güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi için kadına yönelik şiddetle mücadelemizi kararlılıkla, topyekun sürdüreceğiz. Şiddetin her türlüsüne “hayır” diyoruz” dedi ‘Kadın; anadır, eştir, kardeştir, evlattır’ İnancımızda ve kültürümüzde kadın müstesna bir yere sahiptir diyen Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Kadınların haklarına göz dikmiş, şiddet sorununu çözememiş bir toplum hedeflerine ulaşamaz. Kadın yoksa toplumun yarısı yoktur. Yok oluşa giden bir toplumun, temelinde yine kadınların yok sayılması vardır. Kadına yönelik şiddete karşı, ülke olarak mücadele etmeli, insanlığa karşı işlenen en büyük suçu ülkemizden tamamen silmeliyiz. Kadınlar bizim başımızın tacıdır.” diye konuştu. Farkındalık yürüyüşüne katılanlar ellerinde dövizlerle hep birlikte; ‘kadına şiddet insanlığa ihanet’, ‘kadına şiddete karşı sıfır tolerans’,’kadına şiddet insanlık sucudur’ sloganları atarak, şiddetin artık son bulmasını istediler.

https://www.sabah.com.tr/amasya/2022/11/26/amasya-kadina-siddete-karsi-yurudu

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadına şiddete hep bir ağızdan ‘dur’ denildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.