a

Çanakkale İHD: Irkçılık, şiddet ve linç girişimleri artıyor

Irkçılık, şiddet ve linç girişimlerinin hızını kesmeden artarak devam ettiğini belirten Çanakkale İHD, kaynağın resmi ideoloji olduğunun altını çizdi.

İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi (İHD), dernek şubesinde aylık çeşitli etkinliklerle sürdürülen ‘barış nöbeti’ kapsamında ırkçı, ötekileştirici, ayrıştırıcı şiddeti besleyen resmi ideolojiyi ifşa etmek için basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Bu topraklarda, Barış’ın üstünde bir hayalet gibi dolaşan ırkçı, ötekileştirici, ayrıştırıcı ve şiddeti besleyen zihniyet her fırsatta kendini resmi ideoloji üzerinden iktidar eliyle yeniden, yeniden ve yeniden hiç durmadan üretiyor” denildi. Maraş depremleriyle başlayan, hemen arkasından olağanüstü hal ilânı ile devam eden ve yaklaşan seçimlerle yoğunlaşan ülke gündeminin içerisinde artarak devam eden ırkçılık, şiddet ve linç girişimlerinin hızını kesmeden devam ettiğini vurgulayan açıklamada şu örnekler yer aldı: “(9 -12 Şubat) Yardım tırlarının, enkazların, Suriyeliler tarafından yağmalandığı yalanları ve hedef gösterilen Suriyeliler. Deprem bölgesinde yardımlardan faydalandırılmayan mülteciler ve Romanlar. Bursa’da Amedspor’a karşı ırkçı saldırılar; faili meçhul cinayetlerin simgesi “Yeşil” ve beyaz Toros pankartları, tribünde ve sahada gerçekleşen linç girişimleri. (11 Mart) Hatay’da hudut karakolunda ikisi çocuk 8 Suriyeliye uygulanan yoğun işkence; ikisi hayatını kaybetti, ikisi yoğun bakımda. (14 Mart) İstanbul’da Liseler arası Futbol karşılaşmasında; Ulus Özel Musevi Lisesi takımına gol atılması sonrası Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencilerinden bir grup gol sevincini toplu olarak NAZİ SELAMI vererek yaptı. (21 Mart) Diyarbakır’daki Newroz kutlamalarında LGBTİ+ bireylere homofobik söylem ve saldırı yapıldı. Lice’de Newroz kutlamaları sırasında gözaltına alınan çocuğa uygulanan işkence. İyi Parti istanbul il başkanlığına yönelik yapılan silâhlı saldırı ve birkaç gün sonra CHP istanbul il başkanlığı önünde gece 7-8 el silah sesi duyulması ve gündüz yapılan incelemede iki mermi kovanının bulunması. İstanbul Bahçelievler de Yeşil Sol Parti’nin seçim bürolarına yapılan ırkçı saldırılar. Karabük üniversitesinde 17 yaşındaki Gabon’lu öğrenci Dina’nın dere kenarında cesedinin bulunmasından sonra, çıplak ayakla kaçarken görüntülerinin ortaya çıkması. Kentimizde, Çanakkale Tabip Odası Başkanı, Dr. Ayşe GÜNEŞ, bir sene önce boşandığı eski eşi Dr. Niyazi AKAY tarafından öldürmeye yönelik bıçaklı saldırıya uğramıştır.” Son birkaç ay içerisinde bazı vakalara değinen açıklama, daha onlarca mağduriyet, hak ihlali, linç girişimi ve ölümün her yerde olduğu kaydetti. Açıklama, “Ülkemizin seçim öncesi, önemli bir dönemece girdiği bu günlerde geleceğe dönük planlar yapan herkese BARIŞIN önemini bir kez daha yüksek sesle hatırlatıyoruz” ifadeleriyle son buldu.

https://ozgurgelecek46.net/canakkale-ihd-irkcilik-siddet-ve-linc-girisimleri-artiyor/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Valilik O Görüntülerin Peşine Düştü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.