a

CHP’li kadınlar, kadınlar için toplandı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manavgat Kadın Kolları, Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de destek verdi. CHP Manavgat Kadın Kolları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında 81 il ve 973 ilçe CHP Kadın Kolları ile eş zamanlı olarak düzenlenen etkinlikte Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak basın açıklaması yaptı. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1999 yılında alınan kararla, 25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde Mirabal kardeşlerin mücadelesinin Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan edildiğini ifade eden CHP Kadın Kolları Başkanı Dilşat Taş, İran’da son günlerde yaşanan olaylara da dikkat çekerek, “Bugün bile sınır komşumuz İran’da bile diktatörlüğe karşı sürmekte olan bir kadın ayaklanması var. Ve idam eczası alan kadınlar. Demek ki çıkış sebebi ülkede diktatörlükle başlayan, aileye kadar inen bir serüven” dedi. Ekim ayında 39 kadının çeşitli nedenlerle öldürüldüğünü hatırlatan Taş, “Kadının ne şekilde şiddet yaşadığını hele ki son yıllarda ve şu an birçok ülkede savaş var iken kaç kadının tecavüze uğradığını kaçının sınırlarda bedenini satın alındığını, kaçının yiyecek bulamadığını, kaç kadının babadan, kocadan, abiden, akrabalardan, patrondan hatta doğurduğu oğlundan bile nelere maruz kaldığını uzun uzun sayamayacağız” dedi.

KADINLARIN YETERSİZ TEMSİLİ DE ŞİDDET KAYNAĞI

Yapılan bir araştırmada dünyada kadın olarak yaşanabilir en uygun ülkenin Norveç olduğunun belirlendiğini aktaran Taş, “167 ülke arasında ülkemiz 114’üncü sırada. Nedeni de ülkemizde kadınların yönetimdeki temsiliyetinin ve çalışma hayatına katılımının kritik seviyelerde olduğunu gösteriyor. Bu araştırmadan anlıyoruz ki toplumsal eğitimin yanı sıra yönetimdeki eksikliklerin de kadına şiddetin bir sebebi olduğudur” dedi. Güvenli ve huzurlu bir toplumda yaşamanın herkesin hakkı olduğunu ifade eden CHP Manavgat Kadın Kolları Başkanı Dilşat Taş, etkinliğe katılan erkeklere de ayrıca teşekkür etti. Düzenlenen etkinliğe CHP Manavgat İlçe Başkanı Av. Aliye Coşar ve CHP’li kadınların yanı sıra Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de katılarak destek verdi.

https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/antalya/manavgat/chpli-kadinlar-kadinlar-icin-toplandi-42176957

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kadına şiddete karşı balonlar gökyüzüne bırakıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.