a

Çocuk Evlilikleri Konusunda Trabzon’da Dikkat Çeken Açıklama!

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Trabzon Şube Başkanı Ahmet Kurt, Türkiye İstatistik Kurumunun yayınladığı 2023 yılı çocuk evlilikleri verileri üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Trabzon Şube Başkanı Ahmet Kurt, Türkiye İstatistik Kurumunun yayınladığı 2023 yılı çocuk evlilikleri verileri üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Kurt; “Bölgemizde 57 çocuk evliliği yaşanmış. Nasılsa bölgeler sıralamasında en sonuncuyuz, diyerek 57 ayıbı görmezden gelemeyiz” dedi. Şube Başkanı Kurt açıklamasına şöyle devam etti; “Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı 2023 yılı verilerine göre, Doğu Karadeniz Bölgesi, 18 yaş altı evliliklerde yedi bölgenin sonuncu sırasında yer almış.

Gümüşhane’de 2, Bayburt’ta 3, Rize’de 5, Artvin’de 9, Giresun’da 16 ve Trabzon’da 22 çocuk evliliği gerçekleşmiş. Toplamda 57 evlilik. 57 çocuk evliliği, 57 çocuk gelin veya çocuk anne. 18 yaşından önce evlenen büyüklerimiz vardır. “Bakın biz evlendik bir şey olmadı” dediklerini duyar gibiyiz. Bir şey oldu. Hatta çok şey oldu. Fiziken, ruhen gelişme tamamlanmadığı için çok şey oldu.

Ayıp Duruma Son Vermeliyiz
Hamilelik anne bedenine çok zarar verdi. Çocuğun gelişimine çok zarar verdi. Henüz oyun çağındaki çocuklar çocuk doğurdu. Bebekle oynar gibi çocuklarıyla oynadılar. Bilmedikleri için çocuklarını eğitemediler.

Ebeveyn görevleri hep eksik oldu. Hem çocuk anneler, hem çocuk babalar hem de çocuklar bedenen, ruhen örselendi. Türk yasalarına, Türk töresine aykırı olan bu ayıplı duruma son vermeliyiz.

Toplumsal farkındalıkla, toplumsal duyarlılıkla, amasız, fakatsız çocuk evliliklerinin önüne geçmeliyiz. 57 ayıbımızı sıfırlamalıyız. Sonuncuysak sıfırla sonuncu olmalıyız. Doğu Karadeniz’in kadınına da, erkeğine de yakışan budur. Nasihatlerle, uyarılarla, kanun tehditleriyle, gerekirse ihbarlarla ama önce vicdanla bitirelim bu ayıbı.”

https://www.gunebakis.com.tr/haber/20053399/cocuk-evlilikleri-konusunda-trabzonda-dikkat-ceken-aciklama

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Oğluna “mükemmel gelini” yetiştirmek için kız çocuğu kaçırdı!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.