a

Çocuk gelin skandalı! Yeniden yargılanacaklar

6 yaşında evlendirilme davasında istinaf mahkemesinin cezayı az bulurak bozması nedeniyle sanıklar, yarın hakim karşısına çıkacak.

30 yıl hapis cezasına çarptırılan sanık Kadir İ., 20 yıl ceza alan baba Yusuf Ziya G. ve 16 yıl 8 ay ceza alan Fatıma G. yeniden yargılanmaya başlanacak. İstanbul’da 6 yaşındaki çocuğun evlendirilmesine ilişkin davada sanıklar yeniden hakim karşısına çıkıyor. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi 23 Ekim 2023’te tutuklu sanık Kadir İ.’yi 30 yıl, baba Yusuf Ziya G.’i 20 yıl ve anne Fatma G.’i ise 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, sanıklara verilen cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararı bozmuştu. Yusuf Ziya G.’in kızı H.K.G.’nin henüz 6 yaşındayken 29 yaşındaki mürit Kadir İ. ile dini nikahla evlendirilerek yıllarca cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin davada sanıklar, 6 Mayıs Pazartesi günü yeniden yargılanmaya başlanacak. DAVANIN GEÇMİŞİ 6 yaşında H.K.G’nin evlendirilme iddialarına ilişkin ilk duruşma 30 Ocak 2023’te yapıldı ve yapılan ilk yargılamada yayın yasağı ve gizlilik getirildi. Davanın ikinci duruşmasında ise Adli Tıp Kurumu’ndan gelen rapora göre H.K.G’nin ruh sağlığının bozulduğu belirtilirken, cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılmalarını talep etti. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde karara bağlanan davada Kadir İ. 30 yıl, Yusuf Ziya G. 20 yıl ve Fatıma G. ise 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmişti.

https://www.bursadabugun.com/haber/cocuk-gelin-skandali-yeniden-yargilanacaklar-1711074.html

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Çocuk Evlilikleri Konusunda Trabzon’da Dikkat Çeken Açıklama!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.