a

Edirne’de Tarihi Zafer: İlk Kadın Başkan Filiz Gencan Akın Göreve Başladı!

Edirne'de yerel seçimlerde 8 kadın aday arasında büyük bir rekabet yaşandı. CHP ve AKP'nin yanı sıra DEVA, DEM, HKP, VATAN ve Memleket Partisi de kadın adaylar gösterdi. Toplamda 99 bin oydan 46 binini alan CHP'li avukat Filiz Gencan Akın, Edirne'nin ilk kadın başkanı olarak seçildi.

Edirne’nin 9 ilçesinden 6’sında da CHP’li adaylar seçimi kazandı. Filiz Gencan Akın, 42 ayrı projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadı. “Çalgıcı Mektebi” adında bir proje başlatarak sanat ve müziği ön plana çıkarmayı hedefliyor. Akın, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde bugünlere geldiğini ve şimdi güzel şehrine hizmet borcunu ödemek istediğini belirtti. Mazbatasını alarak göreve başlayan Akın, “Dirençli Kentler” projesini hayata geçireceklerini ve depreme karşı şehri hazırlamak için çalışacaklarını vurguladı. Ayrıca su hattı yenileme, su tasarrufu ve fatura indirimi gibi projeler de planları arasında bulunuyor. Kadın haklarına verdiği önemle bilinen Akın, Yeşil alanlar, kız öğrenci yurtları, spor alanları, kreşler ve hayvan barınakları gibi alanlara da öncelik vereceğini belirtti. CHP lideri Özgür Özel ile bir miting düzenleyen Akın, kadın hakları konusunda yapılan ilerlemelerin değerini vurguladı. Edirne’nin ilk kadın milletvekillerinden biri olan Fatma Şakir Memik’i de unutmayan Akın, geçmişteki başarılı kadın siyasetçilerin değerini her zaman hatırlamak gerektiğini vurguladı. Hemşehrileri tarafından büyük destek gören Filiz Gencan Akın, şehrin sorunlarını iyi bildiğini ve yapacakları işlerin olduğunu belirtti. İki çocuklu bir ailenin büyük kızı olarak Edirne’de doğan Akın, hukuk eğitimi aldıktan sonra avukatlık yapmaya başladı ve siyasete atıldı. Kadın hakları konusunda da aktif rol alarak “Şiddeti Frenliyoruz” projesine öncülük etti. Edirneliler tarafından büyük bir sevgiyle karşılanan Akın, şehrin geleceği için kararlı adımlar atmayı planlıyor. 

https://www.iahaber.com/edirnede-tarihi-zafer-ilk-kadin-baskan-filiz-gencan-akin-goreve-basladi/20759/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘8 kız çocuğuna taciz’ iddiası: Okul müdürü serbest, ‘deliller karartılabilir’ şüphesi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.