a

Hekimlik andında yine ‘cinsel yönelim’ sansürü

Tıp fakültelerinde dönem sonunda gerçekleşecek mezuniyet törenlerinde hekimlik andında geçen 'cinsel yönelim' ifadeleri yine sansürlendi. Hekimler ve öğrenciler duruma tepki gösteriyor.

İstanbul Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin ardından Bolu Üniversitesinde de üniversite yönetimi tıp öğrencilerinin mezuniyet töreninde okuyacakları ‘hekimlik andı’ndan ‘cinsel yönelim’ ifadesini çıkardı. Neredeyse 2020’den beri her sene mezuniyet döneminde çeşitli üniversitelerde Hipokrat yemininde geçen “(…)Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime (…) ant içerim” ifadeleri üniversite yönetimlerinin keyfi kararlarıyla değiştiriliyor. Çoğunlukla “cinsiyet, cinsel yönelim, etnik köken” ifadeleri anttan çıkarılıyor. Daha önce de ÇAPA Tıp Fakültesinde, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde, Sakarya Üniversitesinde, İnönü Üniversitesinde, İstanbul Üniversitesinde, Selçuk Üniversitesinde üniversite yönetimleri bu ifadelerden biri ya da birkaçını hekimlik andından çıkarmış; neredeyse her üniversitede öğrenciler bu kararı protesto ederek metni orijinal haliyle okumuştu. “BU TAVRA KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ” TTB Kadın Hekimlik Kolundan Dr. Benan Koyuncu, üniversite yönetimlerinin bu tutumunu Evrensel’e değerlendirdi. Hekimlik andına yapılan müdahaleleri AKP’nin son dönemdeki politikalarıyla beraber değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Koyuncu, “Farklı olan, farklı yaşayan herkesin yaşam alanını daraltmaya çalışıyorlar” diyor. LGBTİ’lerin zaten sağlık hizmetlerine erişmekte zorlandığını ifade eden Koyuncu, aynı zamanda ‘iyi hekimlik değerlerine’ de saldırıldığını ifade ediyor. TTB’nin alt kollarından Tıp Öğrencileri Kolunun da bu durumu kabul etmediğini, öğrencilerin her sene bu yemini eksiksiz şekilde okuduğunu hatırlatan Koyuncu, “Aynı zamanda özellikle sosyal medyada halen LGBTİ+’lara yönelik ‘hastalık’ ifadeleri kullanılıyor. Bu meslek böyle ayrımcılıkları kabul etmez” diyor. TTB’nin bir kongre sürecinde olduğunu hatırlatarak bu süreçte de bu değerlere sahip çıkmaya çağrı yapan Koyuncu, “Tıp yemininin kendisi sorgulanamaz bile. Hekimlikte bilimsel olana karşılar. Biz bu tavra karşı halihazırda mücadele ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanıyor.

https://ekmekvegul.net/index.php/gundem/hekimlik-andinda-yine-cinsel-yonelim-sansuru

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kız meslek lisede skandal! 26 yıllık memur açığa alındı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.