a

İzmir’de ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ buluşması düzenlendi

İzmir'de 'Kadınlar Birlikte Güçlü' buluşması düzenlendi. Platformun Ege buluşması, çok sayıda kadının katılımıyla Alsancak'ta yapıldı.

İzmir’in Alsancak ilçesinde bugün, Kadınlar Birlikte Güçlü Ege Bölgesi buluşması düzenlendi. Buluşmada, “Bizlerin iradesini görmezden gelerek, kazanımlarımıza yönelen sistematik saldırı politikalarını ancak birlikte mücadele ederek geri püskürtebiliriz” denildi. Kadınlar Birlikte Güçlü’nün Alsancak’ta düzenlenen Ege buluşmasında, “kutsal aile” dayatması, kadın emeği, LGBTİ+ mücadelesi ve Cumhur İttifakı’nın anayasa değişikliği teklifi gibi konulara ilişkin konuşuldu. Buluşmaya, Filistin Kadınlar Derneği’nden Abeer Abukhdair, Tunus Demokratik Kadınlar Derneği Başkanı Yüsra Feravis ve Sudan Kadın Hareketinden Niamet Kuku Muhamed de yer aldı. Türkiye İşçi Partisi Kadın Bürosu üyesi Aslı Yapar, buluşmada bir konuşma yaptı.

KATLEDİLEN ECEM SEÇKİN ANILDI

Aslı Yapar, 4 Ocak günü Alsancak’ta M.F. isimli erkek tarafından katledilen Ecem Seçkin isimli trans kadını anarak başladığı konuşmasına, “Bugün farklı birçok yerden gelen kadınlar olarak isyanımızı, mücadelemizi ve dayanışmamızı birlikte büyütmek için burada buluştuk. Bugün bizim buluşmamıza vesile olan bu etkinlik kapsamında erkek egemen düzen içerisinde karşı karşıya kaldığımız, birlikte mücadelesi verdiğimiz birçok gündemi konuşmak ve birbirimizden güç almak için bir araya geldik” diyerek devam etti.

‘KUTSAL AİLE’ DAYATMASI

Yapar, “Gündemlerimizden biri de yaşamlarımızın ve geleceğimizin hapsedilmeye çalışıldığı ‘kutsal aile’ başlığı. Bu bölümde ‘kutsal aile’ ve erkek egemen düzenin aile birliği-bütünlüğü üzerinden geliştirdiği saldırılara değineceğim” dediği konuşmada, şunları dile getirdi: “Toplumsal cinsiyet rollerinin pekiştirildiği, emeğimizin görünmez kılındığı, erkek şiddetinin boyutlandığı, varoluşumuzun reddedildiği, yaşamlarımızın ise hapsedilmeye çalışıldığı aile, ataerkil sistemin kendini güçlendirdiği bir kurumdur. Kutsal aile diye korumaya çalıştıkları yapı içerisinde her gün çocuklar en yakınları tarafından istismar ediliyor, kız çocukları ebeveynleri tarafından çocuk yaşta evlendiriliyor. Birçok örnek sıralayabiliriz fakat Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’yi 6 yaşında evlendirmesi ve H.K.G’nin çocukluğu boyunca maruz kaldığı cinsel istismar olayı, kutsallaştırılan aile kurumu içerisindeki çocuk istismarına nasıl göz yumulduğunu bizlere göstermekte. Aile bireyleri tarafından kendi çocukları H.K.G’nin ‘oyun’ denilerek kandırılması, bizzat kendilerinin bilgisi ve hatta organizasyonu ile çocuğun yıllarca sistematik istismara maruz kalması kutsallaştırılan ailenin nasıl suç mahalli olduğunu, kutsallık adı altında içerisinde nasıl çifte ahlakı barındırdığı tüm gerçekliğiyle ifşa oldu.

https://ilerihaber.org/index.php/icerik/izmirde-kadinlar-birlikte-guclu-bulusmasi-duzenlendi-149964

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

“LGBTİQ+ düşmanı Anayasa teklifine #TartışmasızHAYIR”

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.