a

İzmir’de trans cinayetlerine karşı eylem

İzmir Barosu ve 20 Kasım Platformu, nefret suçlarına karşı sokağa çıktı, “Trans cinayetleri politiktir” dedi.

İzmir 20 Kasım Platformu ve İzmir Barosu, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde basın açıklaması düzenledi.

İzmir Barosu önünde bir araya gelen hak savunucuları, “Trans cinayetleri politiktir” dedi. “Vardık varız var olacağız”, “Katledilen translar isyanımızdır”, “Nefret büyüyor, devlet koruyor” ve “Nefrete inat yaşasın hayat” sloganları attı.

20 Kasım Platformu adına açıklama yapan Elif Soylu, “Son dönemde translara yönelik artan polis-bekçi şiddetinin ve artan transfobinin kaynağının, nefret politikaları üreten ve LGBTİ+ dışlayıcı uygulama ve söylemlerle LGBTİ+’ları kriminalize eden erkek devlet olduğunu biliyoruz. Erkek iktidarın kutuplaşma yaratarak LGBTİ+’ları hedef haline getirdiği ve siyasal rant elde etmeye çalıştığı bu nefret dolu siyaseti çok iyi tanıyoruz” dedi.

Ardından İzmir Barosu adına Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gamze Şimşek ise, “Nefret suçlarına ilişkin devletin pozitif yükümlülüğünü yerine getirecek adımların atılmasını, kolluk güçlerine kalkan olan cezasızlık politikasının sona erdirilmesini, transların cinsiyet kimlikleri nedeniyle ayrımcılığa maruz bırakıldığı eğitim, barınma ve istihdam gibi alanlarda hak temelli politikaların geliştirilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

https://kaosgl.org/haber/izmir-de-trans-cinayetlerine-karsi-eylem-katledilen-translar-isyanimizdir

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Balıkesir Ekmek ve Gül Grubundan Evrensel ile dayanışma

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.