a

KADES yaygınlaştırılacak veri bankası oluşturulacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğinde "2023 Yılı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Faaliyet Planı" hazırlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı tüm kadın öğretmenler ile ortaöğretim kurumunda öğrenim gören öğrencilere, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı kız öğrenci yurtlarında kalan kız öğrencilere, Diyanet İşleri Başkanlığı kurs ve etkinliklere katılım sağlayan kadınlara, Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) bağlı üniversitelerdeki kadın öğretim görevlileri ile öğrenim gören öğrencilere, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm kadın sağlık çalışanlarına KADES (Kadın Destek Uygulaması) uygulamasının tanıtılması ve 2023 yılı sonuna kadar yaklaşık 6 milyon kadının akıllı telefonlarına yüklenmesi sağlanacak.

Öfke kontrolü… “Şiddet Uygulayanlara Yönelik Çok Yönlü Sosyal Hizmet Modeli Oluşturulması” projesi hayata geçirilecek. Proje kapsamında şiddet uygulayanlara yönelik farklı ülkelerdeki iyi uygulama örneklerine ilişkin rapor hazırlanacak. Şiddet uygulayanlar için nitelikli müdahale programları oluşturulacak. Şiddet uygulayanlara yönelik öfke kontrolü, stresle başa çıkma gibi konuları içeren “Aile İçi Şiddetle Mücadele Farkındalık Seminerleri” uygulanacak. Denetimli serbestlik altında bulunan yükümlülerin öfke kontrolü içerikli programlara katılımları sağlanacak. Kadına yönelik şiddetle mücadele veri bankası oluşturulacak. İlgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin yer aldığı bir çalışma grubu kurulacak. Veri bankasında yer alacak araştırmalar belirlenecek. Kurum ve kuruluşların veri bankasında yayımlanacak veriler ışığında haritalandırma ve takvimlendirme yapılacak. Daha sonrasında bu veri bankası kamuoyunun erişimine açılacak.

Hedef 10 milyon erkek Valilik ve kaymakamlıkların koordinasyonunda ilgili kurumların temsilcilerinden oluşturulacak ekiplerce vatandaşların yoğunlukla bulunduğu yerlerde aile içi ve kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık oluşturmak için yüz yüze eğitimler verilecek. Bu kapsamda 10 milyon erkeğe ulaşılması planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde öğrencilere akran zorbalığı eğitimi verilecek, İletişim fakültelerinde de medya atölyesi gerçekleştirilecek. Kolluğa eğitim İçişleri Bakanlığı iş birliğinde şiddetle mücadelede görevli kolluk personelinin uzmanlaşmasına yönelik eğitim faaliyetleri gerçekleştirilecek. Adalet Bakanlığı iş birliğinde de, adli yardım ve ceza mahkemesi uygulamalarından etkin yararlanılması amacıyla kadınlara yönelik bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirilecek. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinde görevli personele yönelik de eğitim ve seminer çalışmaları yürütülecek. Memur, işçi ve işveren sendikaları üyelerine kadına yönelik şiddetle mücadele eğitim seminerleri düzenlenecek.

https://www.milliyet.com.tr/gundem/kades-yayginlastirilacak-veri-bankasi-olusturulacak-6878967

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Boğaziçi gökkuşağı davasında karar: Beraat

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.