a

Kadın girişimcilere 2 milyarlık destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kadın girişimcilerimize ve kadın kooperatiflerimize 2 milyar liralık kefalet paketi tahsis ettik. İşletmeden projeye, enerjiden teknolojiye kadar geniş bir yelpazeye yayılan yeni destek paketimizin hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları tarafından İstanbul’da düzenlenen Kadın Emeği Zirvesi’ne katıldı. Haberin Devamı Erdoğan, programda yaptığı konuşmada son yirmi yılda hayata geçirilen reformların tamamında kadınların emeğinin ve katkısının büyük olduğunu belirterek Türkiye Yüzyılı’nı kadınlarla birlikte kuracaklarını söyledi. “Kadınlarımız başta olmak üzere reel sektörümüze bir de müjde vermek istiyorum” diyen Erdoğan, “Hazine destekli kefalet sistemiyle firmalarımıza tahsis edilen kredilerin 200 milyar liralık kaynakla daha etkin kullanımını sağlayacak yeni bir adım attık. Özellikle fatura iptallerinden kaynaklanan sorunları çözecek yöntemleri de devreye alarak sistemin etkinliğini arttırıyoruz. Yeterli teminata sahip olmayan ama kredibilitesi yüksek firmalarımıza en az yüzde 75 oranında Hazine destekli kefalet sağlıyoruz. Elbette kadınlarımızı da unutmadık. Bu kapsamda kadın girişimcilerimize ve kadın kooperatiflerimize de 2 milyar liralık kefalet paketi tahsis ettik. İşletmeden projeye, enerjiden teknolojiye, dijital dönüşümden konuta kadar geniş bir yelpazeye yayılan yeni destek paketimizin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Haberin Devamı ‘Ne İslami ne insani’ Başörtüsü ve aile ile ilgili değişiklik öngören Anayasa değişikliği teklifinin Cumhur İttifakı milletvekillerinin imzalarıyla Meclis’e sunulduğunu hatırlatan Erdoğan, tam da bu süreçte yeni bir istismar konusunun ortaya atıldığını, daha doğrusu uzunca bir süredir idari ve hukuki takibi yapılan bir hususun bir anda ülkenin gündeminde öne çıkartıldığını belirtti. Erdoğan, “Biz hiçbir zaman kız evladımızın, fiziki ve ruhi olgunluğa erişmeden hukuki olarak reşit hale gelmeden evlendirilmesini tasvip etmedik, tasvip etmiyoruz. Çocuk yaşta cinsel istismar ne İslami ne insani olarak asla kabul edilebilecek bir davranış değildir” dedi.

‘Ortağını kaybeder Küçük yaşta evlilikle ilgili sorunun istisnai örnekler dışında çözüldüğünü ifade eden Erdoğan, “Muhalefetin geneline sesleniyorum. Kandil’in hesabını bugüne kadar sordunuz mu? Diyarbakır anneleri acaba hangi partinin kapısında bunca süredir ağlıyor? Kandil’de 10, 11, 12, 13, 14, 15 yaşındaki o kız çocuklarımızı kaçıranlar kimler? Ya sizin dirsek dirseğe yürüdüğünüz, seçimlere beraber girmeyi düşündüğünüz partinin mensupları değil mi? PKK’nın parlamentodaki uzantıları değil mi? Bay Kemal, senin bugüne kadar bir sözün oldu mu? Git de şu Diyarbakır annelerine geçmiş olsun de. Diyemez. Dediği anda seçim ortağını kaybeder” dedi. Haberin Devamı ‘Sicil dosyalarınız elimizde’ Erdoğan şöyle devam etti: “Münferit bir hadise üzerinden milletimizin inancına ve değerlerine saldıranlar, Meclis kürsüsünden gönüllü kuruluşlarımızı alenen tehdit edenler, vakıf ve derneklerimize alçakça iftira atanlar, esasen çıkardıkları gürültüyle gerideki bu vahim tabloyu gizlemeye çalışmaktadır.

Bu kesimlerin, terör örgütlerinin istismar ettiği çocuklarla ilgili tek kelime ettiklerini duymadım. Yine bunlar taciz ve tecavüz iddialarının ayyuka çıktığı parti teşkilatlarının, Türkiye’nin değişik yerlerindeki illerinde yönetimlerinde olan ilçe başkanından belde başkanına kadar… Bunların hesabını verdiniz mi? Bunların hepsini benim aile bakanım belgeleriyle anlattı. Sicil dosyalarınız elimizde. Seçime kadar bunları meydanlarda anlatacağız. Bunca rezalete sırtını dönenlerin hep birlikte kınadığımız bir hadise üzerinden yürüttükleri kirli kampanyanın gerisindeki gayenin farkındayız. Ne kız çocuklarımızın istismarına izin vereceğiz ne de kin ve nefret kokan hezeyanlarla, milletimizin rencide edilmesine göz yumacağız.” Haberin Devamı Erdoğan, ülkede kadınların, gençlerin ve çocukların sorunlarıyla ilgilenenlerin asıl üzerinde durmaları ve çözüm aramaları gereken meselenin evlatları topyekun tehdit eden sapkın akımlar olduğunu söyledi.

https://www.milliyet.com.tr/gundem/kadin-girisimcilere-2-milyarlik-destek-6874966

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘Kadına yönelik her türlü şiddet, insanlık suçudur’

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.