a

Kadın öğretmenlerden ‘ağlayan gelin’ ve ‘peynirle eğitim’ projesi

Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesine bağlı Tatlar köyünde 4 buçuk yıl görev yapan sınıf öğretmeni Fatma Gül Şahan, bölgede yetişen ve endemik bir bitki türü olan 'ağlayan gelin' olarak bilinen ters lale çiçeğinin tanıtmak için bir proje geliştirdi.

Depremde köyde olan evi yıkılan ve birçok tanıdığını kaybeden Şahan, bundan yola çıkarak bölgenin kalkınması projeyi hayat geçirdiğini söyledi. Projesiyle çocuk gelinlere de dikkat çekmek istediğini belirten Şahan, “Ağlayan gelin çiçeğinin olduğu bölgeleri haritalandırıyoruz. Gelen turistlere bu haritaları vereceğiz. Haritalarla çiçeklerin tanıtılmasını sağlayacağız. Bölgedeki kadınlara da eğitim vererek çiçekten sabun, koku, magnet, süs eşyası yapılmalarına imkan sunacağız” dedi. Ağrı’nın Tutak ilçesinin Yayıklı köyünde 3 yıl görev yapan Sema Şahin Demir de bölgede üretilen tel peynir üzerinden bir proje geliştirdi. ‘Peynirle eğitim’ adını verdiğini projesini anlatan Demir, “Yörede yapılan tel peynirini tanıtıp coğrafi işaret alarak bölgeye destek olmak istiyorum. Yeni bir gravyer yaratabiliriz. Bölgede kooperatifi ve atölye kurarak kadınların istihdamına katkı sağlamak, sosyalleşmelerine destek olmak istiyorum. En büyük hedefim ilçeden üniversite okumak için giden ve geri dönmeyen gençleri geri döndürmek” diye konuştu.

https://www.haberler.com/guncel/koylerdeki-kadin-ogretmenlerden-aglayan-gelin-ve-16540949-haberi/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bayan Öğretmene, Müdür Yardımcısından ‘Darp’ İddiası!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.