a

Kadınlardan 25 Kasım çağrısı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı sendikalara üye kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü öncesinde Mersin Şehir Hastanesinde eylem yaptı.

Mersin Şehir Hastanesinde bir araya gelen KESK’li kadınlar adına açıklama yapan SES Kadın Sekreteri Filiz Çelebi, artan işsizlik, yoksulluk, güvencesiz çalışma koşullarının kadınların hayatını olumsuz etkilediğini söyledi. Her gün en az üç kadının erkek şiddetliyle katledildiğini vurgulayan Çelebi, “Erkek yargı kadın katillerini cezasızlık politikalarıyla koruyor. İktidar tüm kurumları aracılığıyla verili toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştirmeye çalışırken bizi “makbul kadın” kimliğiyle tanımlayıp, kariyer olarak ta anneliğe sıkıştırmaya çalışıyor.

İstanbul Sözleşmesi’nden sonra 6284’ün hedefe konulması ile yaşam alanlarımız daraltılmak isteniyor. Şiddet uygulayan erkekle arabuluculuk uygulamaları, boşanmanın zorlaştırılması, nafaka hakkını gasp etme kampanyaları ile bizlere aile dışında seçeneğiniz yok mesajı verilmeye çalışılıyor. Haklarımıza dönük saldırılar artıyor; çalışma hayatımız esnek, parçalı, güvencesiz hale getiriliyor. Ekonomik krizin yükünü en çok biz çekiyoruz. Kadın yoksulluğu ülke tarihinde görülmemiş seviyelere ulaşırken bizler açlık sınırında yaşam mücadelesi veriyoruz” dedi. Çelebi, 25 Kasım Cuma günü Kuşimato Sokağında yapacakları yürüyüşe tüm kadınları davet ederek, konuşmasını sonlandırdı.

https://mersinyasam.net/?p=16371

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Cuma vaazında LGBTİ+’lar ve Yahudiler hedefteydi!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.