a

Katledilen trans+lar isyanımızdır!

“Adalet istiyoruz! Dilek İnce’nin, Hande Kader’in, Eylül Cansı’nın, Didem Akay’ın, Zirve Soylu’nun ve adını sayamadığımız birçok arkadaşımızın hesabını soruyor, sormaya devam ediyoruz.”

Eskişehir Onur Haftası Komitesi, 87 Ayrımcılık ve Nefret Suçuyla Mücadele İnisiyatifi, Yaşam Bellek Özgürlük Derneği, Eskişehir Okulu, Eskişehir Lubunya Dayanışması, Osmangazi LGBTİ+ Topluluğu ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Kuir Topluluğu, öldürülen transları andı.

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde Eskişehir Halkevi’nde bir araya gelen kurumlar, “Ardı ardına yapılan nefret açıklamalarıyla siyasal iktidar sadece yok saymanın da ötesinde transfobiyi gün be gün körükleyerek bizleri ölüme mahkum ediyor” dedi.

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Eren Erken, “Eğitimine devam edemeyen, sağlık hakkından yararlandırılmayan, barınma hakları ellerinden alınan yüzlerce trans istihdam dahi edilmeyerek ölüme terk ediliyor. Biz buradayız, yaşıyoruz ve sizinle aynı haklara sahip olduğumuzu biliyoruz! Yaşamak istiyoruz! Bizler sürgünlere alışmak istemiyoruz. 90’lardan bugüne rant, talan ve yağmayla yerlerinden edilmeye çalışılan, trenlere doldurulup sürgün edilmeye çalışılan translarız” dedi.

Erken, “AKP iktidarının 90’lardaki faşist cuntanın mirasçısı olduğunu biliyoruz” diyerek Bayram Sokak ve Bornova Sokak’taki şiddeti hatırlattı ve şöyle devam etti:

“Bahaneler, şirketler, isimler farklı… Ancak ortak noktamız var; oda eşit, adil ve insanca yaşam talebimiz! Eğitim hakkımızı istiyoruz! İlkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde ayrımcılığa ve damgalamaya maruz bırakılmadan eğitimimize devam etmek istiyoruz. Sesimizden, görüntümüzden ve kimliğimizden azade eşit muamele görmek istiyoruz! İş istiyoruz! Kimliğimizden ötürü işyerlerinin kapılarından dönmek, iş yerlerinde taciz edilmek, istismar edilmek istemiyoruz. Barınmak istiyoruz! Herkes gibi eşit, adil kira istiyoruz. Ev istiyoruz! Sağlık hakkımızı istiyoruz! Sağlık kuruluşlarında ayrımcılığa ve damgalanmaya maruz kalmadan eşit muamele görmek istiyoruz. Adalet istiyoruz! Dilek İnce’nin, Hande Kader’in, Eylül Cansı’nın, Didem Akay’ın, Zirve Soylu’nun ve adını sayamadığımız birçok arkadaşımızın hesabını soruyor, sormaya devam ediyoruz. Onlardan aldığımız isyanın gücüyle bugün buradayız! Öfkemiz, haklılığımız, kararlılığımızla işte karşınızdayız! Varız, buradayız! Bugün 20 Kasım’da ilan ediyoruz. Yok saymaya çalıştığınız, katlediğiniz ve derin yoksullukla sınadığınız her Transın öfkesini dile getiriyoruz. Eşitleneceksiniz! Trans+’lar olarak bir kez daha söylüyoruz, yoksullukla, açlıkla, şiddetle, ölümle sınadığınız bizler bu ülkenin tüm yoksulları ötekileri adına size hesap soruyoruz. Her damla göz yaşı İçin hesap vereceksiniz! Lut’tan önce de, Lut’tan sonra da buradayız. Belki bin belki milyonlarca yıldır… karşınızdayız. Her yanından pislik ve kan akan düzeninizi yıkacağız!”

https://kaosgl.org/haber/eskisehir-de-20-kasim-katledilen-trans-lar-isyanimizdir

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İzmir’de trans cinayetlerine karşı eylem

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.