a

LGBTİ+ yaşlıların sorunları Yaşlılık Çalışmaları Kongresi’nde tartışıldı

Senex: 6. Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi’ne katılan 17 Mayıs Derneği, yaşlı LGBTİ+’ların sorunlarını anlattı.

17 Mayıs Derneği, Senex: 6. Lisansüstü Yaşlılık Çalışmaları Kongresi’ne katıldı. LGBTİ+ Yaşlılık Çalışmaları programında farkındalık eğitimleri düzenleyen dernek, 4-5 Kasım’daki kongrede, “Yaşlanıyoruz Lubunya” raporunun sonuçlarını paylaştı.

‘Yaşlılıkta Eşitliğin Yaygınlaştırılması’ oturumuna 17 Mayıs Derneği LGBTİ+ Yaşlılık Çalışmaları Program Koordinatörü Özge Gökpınar, “Yaşlanan ve Yaşlı LGBTİ+’ların Durumu ve Avrupa, Amerika, Hollanda, Türkiye Karşılaştırması” sunumuyla katıldı.

Gökpınar, 17 Mayıs Derneği’nin Şubat ayında, Türkiye’nin tüm illerinden yaşlanan ve yaşlı LGBTİ+’lara erişmek, durum, ihtiyaç, beklentileri ve kaygılarını ölçmek için gerçekleştirdiği anket ve görüşme çalışmasının verilerini aktardı. Yaşlanan ve yaşlı LGBTİ+’ların eğitim-gelir düzeyi ve çalışma hayatı, bulundukları kentlerdeki gündelik yaşam, aile ve destek sistemi, barınma gibi farklı hak alanlarında, özellikle de sağlık alanında ve sağlık hizmetlerine erişimde yaşadıkları sorunları anlattı.

Gökpınar ayrıca Amerika, Avrupa’nın genelinde ve özel olarak Hollanda’da, yaşlanan ve yaşlı LGBTİ+’ların da yararlanabilecekleri emeklilik ve sosyal sigorta programları ile Türkiye’deki hak ve hizmetlere erişimin karşılaştırmalı koşullardan bahsetti.

Kaynak: https://kaosgl.org/haber/lgbti-yaslilarin-sorunlari-yaslilik-calismalari-kongresi-nde-tartisildi

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

8 Kasım İnterseks Dayanışma Günü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.