a

ODTÜ’nde baskıları, saldırıları aşan mezuniyet töreni

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezuniyet töreninin yapılmaması için Rektörlükçe her türlü engele başvuruldu. ODTÜ geleneğinden ödün vermeyen öğrenciler, Devrim Meydanı'nda taşıdıkları ilginç pankartlarla binlerce davetliye adeta görsel şölen sundu.

ODTÜ’nin ünlü Devrim Stadyumu’nda yapılan mezuniyet törenine giriş yapan ülkücü grup, solcu öğrencilere saldırdı. İki grup arasındaki tartışmayı gören polisler ise solcu öğrencilere saldırdı. Yaşanılan saldırıya bir akademisyen araya girerek engel olmak istedi. Akademisyenin engeline ise bir polis silah çekerek karşılık verdi. Olay grupların dağılmasının ardından sona erdi. 

ÖĞRENCİLER BASKILARI DİNLEMEDİ: ‘CAN ATALAY’A ÖZGÜRLÜK’

ODTÜ Rektörlüğü yaptığı yazılı açıklamada pankart ve bayrakların denetleneceğini duyurmuştu. Ayrıca rektörlük mezuniyet törenine giriş için davetiye sınırlaması getirileceğini duyurmuştu. Pankart ve bayrak denetimi ile davetiye sınırlamasını tanımayan öğrenciler, her yıl olduğu gibi bu yılda ODTÜ’de geleneği bozmadı. Rektörlüğün tüm girişimlerine rağmen istedikleri pankartlarla yürüyen öğrenciler, iktidarın saldırılarına rağmen LGBTİ+ bayrağını ve hukuksuzca tutuklu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’a özgürlük pankartını da mezuniyet töreninde açtı. ODTÜ Rektörlüğü, akademik takvimde 20 Temmuz olarak açıkladığı mezuniyeti tarihini öğrencilere hiçbir bilgi vermeden akademik takvimde 24-28 olarak değiştirmişti. ODTÜ Öğrencileri mezuniyet törenlerini bugün gerçekleştirdi. Ancak ODTÜ Rektörlüğü Devrim Stadyumunda yapılacak mezuniyet töreninde pankartların cumhuriyetin 100. yılı temasına uygun olması şartı getirdi, eleştirel pankart taşınmamasını istedi. Tüm bu yasaklamalara rağmen ODTÜ Öğrencilerinin gelenekselleşmiş pankart korteji renkli anlara sahne oldu.

REKTÖR VERŞAN KÖK PROTESTO EDİLDİ ODTÜ

mezuniyetinde kayyum rektör Verşan Kök, diploma töreninin sonunda konuşma yapmak için kürsüye çıktı. Kök, tribünlerden yankılanan ıslıklar ve “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganları nedeni ile sesini duyuramadı.

https://www.kazete.com.tr/odtunde-baskilari-engelleri-asan-mezuniyet-toreni

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Meltem Miraloğlu darp edildi!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.