a

Rosa Kadın Derneği 5 yaşında!

Diyarbakır’da faaliyet gösteren Rosa Kadın Derneği kuruluşunun 5’inci yıldönümü dolayısıyla faaliyet gösterdikleri binada basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına dernek üyeleri katılırken, açıklamayı dernek başkanı Adalet Kaya yaptı. Derneğin 29 Aralık 20018 yılında kurulduğunu hatırlatan Kaya, çalışmalarını yeni bir çatı altında sürdürmeye başladığını söyledi. Kaya, “O dönemin açığa çıkan ihtiyaçlarına cevap olabilmek ve OHAL dönemi topluma yaşatılan travmayı giderebilecek politik ve ideolojik bir düzlemde örgütlülüğümüzü güçlendirmek amacıyla yola çıktık. Yıllar içerisinde kadın hareketinin birikmiş deneyimi ve kadınların bizden beklentileri yol haritamızı şekillendirdi. Ancak tüm zorluklara rağmen örgütlendik, örgütlülüğümüzü genişlettik, örgütlü kadın mücadelesinin en güçlü özsavunma olduğunu bir kere daha deneyimledik. Üzülerek belirtmeliyiz ki verilen mücadele ve yapılan tüm çalışmalar karşısında erkek-devlet şiddetinin bu kadar yıl içerisinde azaldığını söylemek mümkün olmamakla birlikte çeşitlenerek arttı. Geldiğimiz noktada toplum kırım politikası en çok kadınlar üzerinden yürütülürken rejimin özel savaş politikaları da en çok Kürdistan’da kadın ve çocukları hedef almayı sürdürüyor” dedi.

‘SALDIRILARI KINIYORUZ’

Son bir yıla bakıldığında kadına, kadın mücadelesine yönelik pek çok şiddet ve saldırı gerçekleştiğine dikkati çeken Kaya, “Öne çıkan bir kaç başlığı belirtmek gerekir diye düşünüyoruz. Öncelikle bugün burada dört yıldır birlikte mücadele ettiğimiz yol arkadaşlarımız, gönüllülerimiz, üyelerimiz ve danışan kadınlarla birlikte müzik dinletisi eşliğinde bir kutlama yapmayı ve ses, eşitlik, adalet kadın derneğinin projesi kapsamında yönetmen Güliz Sağlam tarafından çekilen ‘Rosa’ belgeselini izleyecektik. Ancak Paris’te gerçekleşen terörist eylem sonucunda katledilen Kürt yoldaşlarımızın üzüntüsü nedeniyle programımızı iptal ettik. Üzgün ve öfkeliyiz, son bir yılda artan ve özelliklere öncü kadın aktivistleri, gazetecileri hedef alan, Kürt kadın mücadelesine dönük bu saldırıları kınıyoruz. Bir kere daha değerli yazar Nagehan Akarsel’i de anarak mücadelesini selamlıyoruz” dedi.

KADIN VE TOPLUM

Kaya, 2022 yılının kadınlar açısından öne çıkan ve büyük bir hukuki mücadelenin verildiği bir diğer konunun, iktidarın bir gecede Anayasa’ya aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi olduğunu hatırlattı. Kadın örgütlerinin her duruşmada Danıştay salonunda tarihe geçecek savunmaların olduğunu kaydeden Kaya, şöyle devam etti: “Yine kadınların nafaka hakkına dönük düzenleme girişimi, çocuğun üstün yararını gözetmesi gerekirken, çocuk istismarını meşrulaştıracak düzenleme girişimlerini de kadınlar mücadele ile durdurdular. Son olarak gündemimize giren Anayasa değişiklik taslağı ile yine iktidar ‘aile- başörtüsü’ gibi konularla toplumu manipüle ederek, kadınları kapkaranlık günlere sürüklemek istemektedir. Esasa girmeden kısaca şunu vurgulamak isteriz. Anayasal tüm haklarımızı ihlal eden bu iktidar, kadınlar her gün öldürülürken yaşam hakkı başta olmak üzere önleyici hiç bir politikası olmayan bu iktidar Anayasa yapamaz. Kadın hak savunucularını, en başta ifade özgürlüğü gibi anayasal haklarını kullanmalarından dolayı gözaltı tutuklama, kolluk şiddeti gibi uygulamalarla yıldırmaya çalışan bu iktidar Anayasa yapamaz. Anayasa yapma işi en başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm bileşenlerinindir.”

https://www.mucadelegazetesi.com.tr/rosa-kadin-dernegi-5-yasinda

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘Kadın Eylem Planı’nı açıkladı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.