a

Şiddet Mağduru Kadınlar Yazdı ve Oynadı

Üsküdar Belediyesi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Gayret Günü'nde şiddet mağduru bayanlar tarafından yazılıp oynanan Bir Varlık Masalı isimli tiyatro oyunu ile bayana yönelik şiddetin geçmişten bugüne uzanan tarihine projeksiyon tuttu.

Üsküdar Bayan ve Aile Müşavere Merkezi’nde (ÜKAD) takviye gören bayanlar tarafından yazılan ve sahnelenen Bir Varlık Masalı isimli tiyatro oyunu, İslam coğrafyasında öne çıkan Hz. Meryem, Hz. Asiye’nin hayatını sahneye taşıdı. Gördüğü şiddet nedeniyle hayatını kaybeden Özgecan Aslan’ın yaşadıklarına da dokunarak geçmişten günümüze bayana yönelik şiddeti tarihi dönüm noktalarıyla yansıttı. Bir anlatıcının taraf verdiği oyunda, şiddet nedeniyle her kıyılan can yaprak dökümü olarak nitelendirildi.

Hilmi Türkmen: “Kadınlarımızı her şeyin üstünde tutuyoruz” Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, kadına yönelik şiddetin önüne geçebilmek için Üsküdar Belediyesi olarak toplumsal sosyal sorumluluk şuuru ile çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Türkmen, “Üsküdar Belediyesi olarak bayanlarımızı her şeyin üstünde tutuyoruz. Onlara uygulanacak her türlü şiddete “dur!” demeyi görevimiz olarak görüyoruz. Bugün burada şiddet gören bayanlarımızın yazıp oynadığı oyunla bayana yönelik şiddete ait farkındalık şuuru yaratmayı hedefliyoruz. Bayana yönelik, annelerimiz, eşlerimize yönelik şiddetin toplumsal açıdan yarattığı ziyanlar ortada. Bu telafisi olmayan ziyanların daha da artmaması için tüm gücümüzle çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi. 

https://www.diyadindogruhaber.com/uskudar-belediyesi-siddet-magduru-kadinlar-yazdi-ve-oynadi/

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

PMYO’da KADES anlatıldı

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.