a

“Yalancı” ifadesi hak ihlali sayıldı

Anayasa Mahkemesi, memurun sicil raporuna yazılan "Yalan söyler, iftira atar." şeklindeki ifadeleri hak ihlali saydı.

“Yalancı” ifadesi hak ihlali sayıldı

Anayasa Mahkemesi, memurun sicil raporuna yazılan “Yalan söyler, iftira atar.” şeklindeki ifadeleri hak ihlali saydı.

Haberler – Anadolu Ajansı 25.01.2023 – 11:12

Abone ol 

  • Paylaş

"Yalancı" ifadesi hak ihlali sayıldı

Anayasa Mahkemesi, kamu görevlisi olan bir kişinin sicil raporuna yazılan, “Müstakil idarecilik yapması uygun değildir. Temsil yeteneği yoktur. Yalan söyler, iftira atar.” şeklindeki ifadeler nedeniyle yapılan başvuruda, kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan karara göre, bir kamu kurumunda saymanlık müdür yardımcısı olarak görev yapan kişinin sicil raporunun kanaat bölümüne, daha önce görev yaptığı yerdeki amirleri tarafından 2008’de, “Müstakil idarecilik yapması uygun değildir. Temsil yeteneği yoktur. Yalan söyler, iftira atar.” ifadeleri yazıldı.

Bunun “şeref ve itibarını” zedelediğini ileri süren kişi, dava açtı. Yerel mahkemenin kısmen kabulüne karar verdiği davanın Danıştay tarafından bozulması üzerine yeniden yapılan yargılamada bu kez dava reddedildi.

Ret kararının Danıştay tarafından onanması, karar düzeltme isteminin de 2018’de reddedilmesi üzerine kişi, Anayasa Mahkemesine hak ihlali iddiasıyla bireysel başvuruda bulundu.

Yüksek Mahkeme, Anayasa’nın 36’ncı maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkı kapsamındaki makul sürede yargılanma hakkı ile Anayasa’nın 17’nci maddesinde güvence altına alınan kişinin maddi ve manevi varlığını koruma hakkının ihlal edildiğine hükmetti. İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için karar örneğinin yerel mahkemeye gönderilmesi kararlaştırıldı.

https://www.ntv.com.tr/turkiye/yalanci-ifadesi-hak-ihlali-sayildi,wHFKmN9LgEaf0_jiD4sw4A

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İzmir Barosu deprem sonrası cezaevlerinde yaşananları Adalet Bakanlığı’na sordu

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için inceleyebilirsiniz.